Gligorov: Vlast odustala od EU, Kosovo izgovor
Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov izjavio je da je nova vladajuća koalicija odlučila da ne vodi zemlju u Evropsku uniju, jer ne želi da sprovede reforme, a Kosovo koristi samo kao izgovor za to.
"To je populizam koji se regeneriše. Mislim da je kao na početku 90-ih godina doneta odluka da se ne ide u Evropsku uniju, i to nije zbog Kosova, već je tako jednostavnije ovima koji su na vlasti", rekao je Gligorov za televiziju B92.
Prema njegovim rečima, nova vlada ne želi da sprovede sve institucionalne reforme potrebne za ulazak Srbije u Evropsku uniju i zato se krivac traži na drugoj strani, a Kosovo je samo izgovor za to.
"Ljudi nemaju predstavu koliko je tu uslova čisto institucionalne i druge prirode. Kada pogledamo to, onda mogu da razumem zasto vlada koja ne želi to da radi koristi Kosovo kao izgovor", rekao je Gligorov.
On je upozorio da je zbog takve politike Srbija u opasnosti da izgubi narednih nekoliko godina.
"Ekonomska situacija u Srbiji je dosta rđava. Kako sada stvari stoje, ove godine očekuje nas pad proizvodnje najmanje jedan odsto, a u sledećih nekoliko godina neće biti rasta ili će on biti minimalan. Imate u perspektivi izgubljenih četiri pet godina", rekao je Gligorov.
On je ocenio da je za Srbiju ključno pitanje da li dobija investicije u industriju i da li u zemlju investiraju države koje imaju jaku industrijsku bazu.
"Ako želite da proizvodite automobile i robu široke potrošnje, treba da dođe neko ko to zna da radi, a to su uglavnom zemlje zapadne Evrope", rekao je Gligorov
Više od pola Srbije protiv ulaska u EU
Prema najnovijem istraživanu Beogradskog centra za bezbednu politiku u Srbiji manje od polovine ispitanih građana, 47 odsto, smatra da zemlja treba da uđe u Evropsku uniju, što je za čak 13 odsto manje u odnosu na prošlu godinu.
Prema ovom istraživanju, svaki treći građanin Srbije protivi se ulasku u EU, a i dalje se velika većina građana protivi ulasku u NATO, odnosno njih 65 odsto. Istraživanje je pokazalo da je uočljivo da se mlađa populacija više protivi članstvu Srbije u EU, kao i građani Beograda, odnosno među učenicima i studentima je čak 53,6 odsto onih koji su protiv ulaska Srbije u EU.
Više od 15 odsto ispitanika ocenjuje da je neophodna saradnja sa EU u oblasti bezbednosti, a oko četiri odsto navelo je saradnju sa NATO. |