Ljajić: Naplata struje po zakonu, ali nije poštena
Ministarstvo trgovine traži način da se građanima vrati novac koji je uzela država naplaćujući struju potrošenu u septembru po povećanoj poreskoj stopi od 20 odsto koja je počela da važi tek od 1. oktobra.
- Sve je urađeno po zakonu, ali je činjenica da to jednostavno nije pošteno. Treba da se nađe model kako to da rešimo i građanima vratimo novac. Dao sam nalog mojim saradnicima u Ministarstvu da prouče zakon, nastalu situaciju i predlože rešenje kojim bi ovu nepravdu otklonili - rekao je za “Blic“ ministar trgovine Rasim Ljajić, dodavši da će se o ovoj temi razgovarati i na sastanku prilikom formiranja Nacionalnog saveta potrošača, čiji predstavnici tvrde da je EPS svojim postupkom direktno prekršio Zakon o zaštiti potrošača.
- Nesporno je da je EPS uradio sve po zakonu, ali sada treba videti šta se tu može uraditi i promeniti. Realan život je nešto drugo i nije normalno da se usluga koja se koristila tokom septembra naplati po ceni koja važi od oktobra - kaže ministar Ljajić.
Ukoliko Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine ne pronađe rešenje kojim bi se nadoknadila šteta potrošačima, jedan od načina je i da se pokrene inicijativa za ocenu ustavnosti zakonskih odredaba na koji se EPS poziva. Time bi trebalo da se utvrdi da li je EPS zloupotrebio svoj monopolski položaj na tržištu i tako ugrozio prava građana, odnosno potrošača.
Nema žalbi ombudsmanuDo sada nije stigla nijedna pritužba potrošača koji je platio septembarski račun za struju sa uvećanim PDV-om, kaže za “Blic“ ombudsman Saša Janković i dodaje da bi u tom slučaju tražili tumačenje zakona od Narodne skupštine. |
Vladan Petrov, profesor ustavnog prava na Pravnom fakulteta u Beogradu, za “Blic“ kaže da predlog za ocenu ustavnosti mogu podneti građani ili neka institucija, ali da bi bilo najbolje kada bi ta inicijativa stigla iz Skupštine.
- Bilo ko može da podnese predlog za ocenu ustavnosti, ali je Ustavni sud taj koji odlučuje da li će da ga prihvati ili ne. Kada bi to uradila Skupština, onda bi to imalo veću težinu, a Ustavni sud bi o tome morao da odlučuje - objašnjava profesor Petrov.
Vladimir Ilić, šef poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije, stranke koja vodi Ministarstvo finansija, kaže da će se poslanici Skupštine Srbije svakako pozabaviti ovim problemom.
- Prema onom što sam čuo, ispoštovana je procedura, ali svakako treba da se ispita zakon. Tražićemo dodatno tumačenje da vidimo da li je možda napravljen propust - kaže Ilić.