Šta je Evropska komisija preporučila Srbiji?
Evropska komisija (EK) smatra da koraci za normalizaciju odnosa Beograda s Prištinom moraju biti ugrađeni u buduće pregovore o članstvu Srbije u EU i da to treba da bude deo "sveobuhvatnog pristupa uz odlučnost strana i punu podršku Evropske unije".
Komisija će vođstvo EU izvestiti da je Srbija "dostigla nužni stepen usaglašenosti s merilima za članstvo, a posebno ključni prioritet da su preduzeti koraci za vidno i postojano poboljšanje odnosa s Kosovom".
Ali konačnu odluku o tome šta će od Srbije biti traženo da počnu pregovori o članstu doneće usaglašeno Savet ministara svih 27 članica Unije, a o tome su konsultacije u toku. To bi značilo da bi Kosovo moglo potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, a Srbija i Kosovo ne bi jedan drugog ometali u evropskoj integraciji, objasnio je zvaničnik izvršnog tela Evropske unije.
Izvori u Briselu su predočili da bi, pored ostalog, početak postepenog povlačenja prisustva struktura Beograda na severu Kosova, što nije moguće sprovesti u kratkom roku, kao i primena dogovora o prelazima, uz nastavak dijaloga i naznaku novih dogovora, trebalo da predstavlja bitan napredak koji bi značio da se krenulo u |
To je istaknuto u "Zaključcima i preporukama" Strategije proširenja koju je evropski komesar Štefan File danas predstavio u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta. File je u izlaganju u EP istakao da Komisija "poziva Srbiju da u dobroj veri primeni sve postignute dogovore i konstruktivno se angažuje i oko niza pitanja uz usluge dobre volje EU" u dijalogu s Prištinom.
"Koracima koji vode normalizaciji odnosa Beograda i Prištine se mora prići u opštem okviru vođenja budućih pregovora o članstvu sa Srbijom", predočeno je u dokumentu EK.
"Vidno i postojano poboljšanje odnosa Srbije i Kosova je nužno da bi obe strane mogle nastaviti svojstveni put ka EU, i to tako da se izbegne da jedna drugu koče u tim nastojanjima".
Evropska komisija takođe podvlači da "taj proces treba da postepeno dovede do potpune normalizacije veza Srbije i Kosova, s izgledima da obe strane budu potpuno u stanju da sprovode svoja prava i ispunjavaju obaveze prema EU".
"Ključni sastavni deo tog procesa će biti da se krene u rešavanje problema severnog Kosova uz poštovanje teritorijalne celovitosti Kosova i posebno potreba lokalnog stanovništva", predočeno je u Strategiji proširivanja.
Jedan visoki zvaničnik Evropske komisije je prethodno objasnio novinarima da će Komisija Savetu ministara Evropske unije predložiti da se pregovori o članstvu sa Srbijom pokrenu postepenom, a ne prethodnom primenom svih uslova. Viđenje Komisije u Briselu je da ne bi svi uslovi ni mogli biti sasvim primenjeni, jer je za mnogo toga potrebno vreme, već bi proces pregovora postepenim sprovođenjem elemenata tih uslova doveo do situacije u kojoj više ne bi bilo prepreka da Srbija uđe u članstvo Unije.
Evropska komisija ocenila je da Srbija "nastavlja putem kako bi dovoljno ispunila politička merila" za članstvo u Evropskoj uniji, ali je nužno da posebnu pažnju
posveti vladavini prava i, naročito, obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa.