Tači spreman za dijalog, čeka se Dačić
Evropska komisija užurbano radi na tome da se što pre, a bar pre samita Evropske unije decembra, obnovi dijalog Beograd-Priština.
Komisija čeka zvaničnu potvrdu spremnosti premijera Srbije Ivice Dačića da vodi tim Beograda u političkoj ravni dijaloga, dok je premijer Kosova Hašim Tači već izrazio spremnost da predvodi pregovore na strani Prištine.
To su agenciji Beta danas rekli izvori Evropske komisije u Briselu, i naglasili da se s Beogradom i Prištinom vode konsultacije o načinu, mestu i glavnin temama dijaloga.
Osetno poboljšanje odnosa Srbije s Kosovom je uslov koji je Evropski savet postavio Srbiji za početak pregovora o prijemu.
Evropska komisija smatra da pregovori mogu početi i ako se krene samo s nekim elementima ispunjavanja uslova, a da se kroz pregovore i ugrađivanje dijaloga u sveukupni postupak priprema za članstvo, postepenim ostvarivanjem svih nužnih elemenata dođe do prihvatljivog rešenja, a ne da Srbija bude blokirana odmah na početku. Sve to bi se odvijalo na temelju "statusno neutralnog pristupa" jer pet od 27 članica EU ne priznaje nezavisnost Kosova.
Do sprovođenja dogovora o prelazima je već trebalo da dđe, ali će to, kada dve strane i Euleks utanače šta tačno treba učiniti - bez obzira kako ko tumačio "granicu" ili "administrativnu liniju", značilo da za sada nema promene teritorijalne celovitosti Kosova, objasnio je zvaničnik EK.
Primenom strategije EK da se postepeno tokom pregovora s Beogradom sprovedu svi uslovi, postiglo bi se da Srbija i Kosovo napreduju, a ne da koče jedno drugo na putu ka Uniji.
Izvori u Briselu su preneli i da vlasti u Prištini još nisu jasnije predložile bitnu autonomiju za sever Kosova gde živi srpsko stanovništvo.
"Sada smo u osetljivoj fazi", rekao je jedan zvaničnik Evropske komisije novinarima, naglasivši da su u toku konsultacije među članicama EU o tome šta tačno vlasti Srbije moraju ostvariti da bi se smatralo da je ispunjen uslov za početak pregovora s EU o prijemu - "vidno i postojano poboljšanje odnosa s Kosovom".
Nemačka je preko vladajuće stranke CDU predočila svoje uslove za to, ali odlučuje svih 27 zemalja, među njima i neke s drugačijim mišljenjem. Važno je i šta će u naporima da dijalog krene, učiniti visoka predstavnica EU Ketrin Ešton, zaključili su izvori u Briselu.