Pregovori uz postepenu primenu uslova?
Srbija bi mogla da počne pregovore o prijemu u EU i postepenom primenom uslova, nagovešteno u Briselu. Postepeno povlačenje struktura Beograda sa severa Kosova, primena dogovora o upravljanju prelazima i nastavak dijaloga sa Prištinom, značilo bi da je počelo ispunjavanje bitnih uslova, rekao je neimenovani evropski zvaničnik, prenosi agencija Beta.
Evropska komisija predložiće Savetu ministara Evropske unije da se pregovori o prijemu Srbije pokrenu postepeno, a ne uz prethodnu primenu svih uslova, najavio je danas u Briselu jedan zvaničnik Evropske komisije, prenosi agencija Beta.
Viđenje Komisije, prema rečima zvaničnika u Briselu, jeste da svi uslovi ne bi ni mogli biti sasvim ispunjeni, jer je za mnoge potrebno vreme.
Proces pregovora bi, postepenim sprovođenjem elemenata tih uslova, praktično uklonio prepreke za prijem Srbije u EU.
Konačnu odluku o uslovima koji će biti postavljeni Srbiji da bi počela pregovore, doneće konsensusom Savet ministara.
Predlog Evropske komisije značio bi da bi Kosovo moglo potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, a Srbija i Kosovo ne bi jedno drugo ometali u procesu evropskih integracija, objasnio je zvaničnik Evropske komisije.
Postepeno povlačenje struktura Beograda sa severa Kosova, uz primenu dogovora o upravljanju prelazima bi, uz nastavak dijaloga i naznaku novih dogovora, značilo da je počelo ispunjavanje bitnih uslova, dodao je zvaničnik.
Jedan visoki funkcioner Komisije je ranije objasnio da je zamisao da se dijalog i sređivanje odnosa s Kosovom uklopi u sveokupni okvir procesa koji Srbiju reformama i ispunjavanjem svih uslova vodi ka članstvu u EU.
Neimenovani zvaničnik Evropske komisije rekao je danas novinarima da Srbija mora ubrzati sve reforme, naročito pravosuđa, i uopšteno preneo šta će biti glavne odrednice Izveštaja o napretku Srbije i zemalja Zapadnog Balkana ka članstvu u EU, koji će Evropska komisija sutra objaviti u Briselu.
Uzbrzanje reformi pravosuđa i suzbijanje korupcije
Osim zahteva da se učvrsti vladavina prava i suzbije korupcija, jedan od bitnih elemenata novog pristupa proširivanju na Zapadni Balkan jeste rešenost Evropske komisije da znatno više podrži ekonomski oporavak i stabilizaciju zemalja tog regiona.
Savet ministara EU mora da usaglasi ocenu o tome šta je glavni uslov za određivanje datuma pregovora sa Srbijom, a to je "vidno i trajno poboljšanje odnosa s Kosovom", dodao je zvaničnik Evropske komisije.
Evropska komisija se o tome konsultuje s članicama EU. Do sada je najjasnije uslove predočila Nemačka u memorandumu od sedam tačaka, a druge članice EU "imaju sopstvene poglede" na to šta treba da omogući početak pregovora s Beogradom.
Po evropskim diplomatskim izvorima, nemački uslovi su okosnica onoga o čemu nastoje da se usaglase evropska dvadesetsedmorica, u pogledu datuma početka pregovora s Beogradom.
Ipak, kako je ocenjeno, za vlasti Srbije najsporniji je zahtev Berlina da se sklopi neka vrsta pismenog sporazuma Beograd - Priština da se neće međusobno ometati na putu ka EU, a to kao da ne dele mnoge od ostalih članica EU.
Funkcioner Evropske komisije je najavio da će u Izveštaju o Srbiji biti navedeno i da su reforme bile usporene proteklih meseci, zbog izbora i formiranja nove vlade.
Sada je srpskim vlastima predočeno da naročito moraju prionuti na temeljnu doradu reforme pravosuđa, jer je to presudno za povratak poverenja stanovništva u Srbiji u sudove i tužilaštva.
U Izveštaju Evropske komisije biće naglašeno i da je neizostavno potrebno obezbediti samostalnost nezavisnih ustanova u Srbiji, poput centralne banke, budući da je ocenjeno da je zakonom o Narodnoj banci Srbije njena nezavisnost ugrožena.
Uz to, biće podvučena i važnost slobode medija, poštovanja ljudskih i prava lezbijsko-homoseksualne manjine.