Najslađe je pivo iz čizme
U gradu na Begeju ipak je održana 27. po redu tradicionalna manifestacija Dani piva. Bleda, tanka i uz prisustvo znatno manjeg broja turista, zrenjaninska pivska fešta samo je zadovoljila formu, ali nije opravdala očekivanja i ispunila želje brojnih fanova koji su navikli da poslednjih avgustovskih dana, na temperaturi od trideset i kusur stepeni, uživaju u hladnom tečnom hlebu nasušnom, kako u Banatu inače zovu pivo.
Na septembarskih jedva 10 stepeni, koliko je u večernjim časovima bilo u Zrenjaninu, pivo se pilo, ali ne u očekivanim i već tradicionalnim količinama. Ako se ovoj činjenici doda i podatak da su organizatori, zbrda-zdola sklepali zabavni program, uz brojne greške u koracima niko se ne može odati utisku da su ovogodišnji Dani piva samo bleda senka nekadašnjih kada se u najveći grad Banata slilo više od 50.000 turista iz evropskih zemalja, Amerike, Australije, Kanade, kao i iz svih gradova Srbije. Ovoga leta, ili bolje reći jeseni, sve se svelo na lokalnu priču u kojoj su najviše uživali zrenjaninski, tek stasali tinejdžeri, kojima nije smetalo ni hladno vreme, ni kiša prvog dana manifestacije.
Kulturno-umetnički program bio je prilično siromašan. Goran Karan je svoj posao odradio profesionalno, ali mnogi su se pitali šta će on sa dalmatinskim pesmama usred Banata, u epicentru pivske fešte. Neverne bebe su imale izvanredan koncert, a odmah posle njih nastupila je Vesna Zmijanac. Bez jasne koncepcije, tek da bi se nešto dešavalo, bili su tu i neki anonimni zrenjaninski bendovi, a održana je i tradicionalna manifestacija kuvanje riblje čorbe u kotliću i takođe tradicionalno takmičenje u ispijanju litarske krigle piva. Ove godine najbolji je bio Zrenjaninac Oliver Čilag, koji je litar piva iskapio za 6,74 sekunde i keširao 40.000 dinara.
Da se ovaj izveštaj ne bi pretvorio u ozbiljne kritike i zamerke organizatorima, ljudima iz gradske uprave i lokalne turističke organizacije, koji očigledno nisu dorasli zadatku, zaslužna je promocija jedinstvenog privatnog muzeja pivskih čaša, čiji je vlasnik Zrenjaninac Željko Grujin Gruja.
Cigle sa pečatima
|
Njegova izuzetna kolekcija od 4.500 različitih pivskih čaša, krigli, bokala s obeležjima pivara iz celog sveta, zaista je autentična, a interesantno je napomenuti da je veliki ljubitelj piva i kolekcionar Gruja svoju kolekciju prikupljao više od 10 godina i da je svoj muzej zidao sam, uz pomoć nekoliko najboljih drugova, da bi konačno zasijao punim sjajem u Balzakovoj ulici u Zrenjaninu.
- Mnogo truda uložio sam najpre u sakupljanje kolekcije, a sada i u njeno muzejsko predstavljanje. Šteta je da tolika kolekcija ne bude dostupna javnosti, jer je jedinstvena i zanimljiva, pa je ovo i poziv svim zainteresovanim ljudima da svrate i pogledaju muzej, a tu će naravno uživati i u pivu, kako i dolikuje. Meni je najslađe da potegnem iz čizme od dva i po litra, to je trofejna čaša koju od stakla prave same pivare u ograničenom broju - kaže Željko.
Grujin priča da se ideja o muzeju rodila spontano, pre desetak godina, iz velike ljubavi prema ritualu ispijanja piva.
- Pivopije znaju da nije svejedno iz koje čaše ili krigle se pije različito pivo - napominje Željko, dodajući da je to i njega podstaklo da sakuplja čaše, krigle i ostale posude iz kojih se pije pivo, uz napomenu da se ono može piti i iz lavora, ako treba.
Gruja se među pasioniranim sakupljačima pivskih staklenki izborio za status nadaleko poznatog. U njegovoj zbirci sada je više od 4.500 eksponata, među kojima je više od 200 unikatnih primeraka u koje se svrstavaju čaše, krigle i bokali nestandardnih, velikih zapremina, kao što je krigla od pet litara. Po veličini zbirke uvrstio se među pet najvećih evropskih kolekcionara.
- Eksponate nabavljam najčešće na razmenama, na domaćim i stranim internet aukcijama, ali i po buvljim pijacama, od prijatelja koji znaju za moj hobi. Poslednjih godina još veća briga mi je bilo deponovanje ogromne zbirke, ali zvaničnim otvaranjem muzeja i taj problem je konačno rešen i sada pivopije koje svrate, osim 150 kvadrata izložbenog prostora mogu da koriste i dve sobe za uživanje gde se pije pivo, igra stoni fudbal, pogleda neka utakmica Lige šampiona.
To je tako, domaćinski, a i da bi se čaše i krigle oprobale na pravi način - zaključuje Grujin.