Otvorena gej izložba "Ecce homo"
Izložba švedske autorke Elizabet Olson Valin "Ecce Homo" otvorena je u sredu 03. oktobra u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu u okviru Nedelje ponosa, u prisustvu više od 100 posetilaca.
Izložba, kojoj su se usprotivili patrijarh Irinej, Mešihat srpski Islamske zajednice Srbije i pokret Dveri, otvorena je uz prisustvo jakih policijskih snaga ispred CZKD-a, a policije je bilo i u okolnim ulicama.
"Ecce homo" izložba
Na izložbi je prikazano 12 fotografija moderne verzije priča iz Novog zaveta na kojima je Isus Hrist u ženskoj odeći i u društvu sa HIV pozitivnim osobama, tranšeksualcima i gej muškarcima. Na fotografijama su predstavljene scene Krštenja, Raspeća, Tajne večere i golgote Isusa Hrista, ali su glavne ličnosti i predstavnici transseksualne orijentacije, homoseksualci i HIV pozitivne osobe.
Na fotografiji Tajne večere, umesto apostola sede mladići obučeni u tange i korsete, u lakovanim čizmama, s jakom šminkom i perjem, dok je Isus predstavljen u ženskoj odeći i u obući sa štiklama. Scenu Krštenja autorka je postavila u bazen, umesto u reku Jordan, a Isus Hrist predstavljen je nag dok iza njega stoji mladić koji bi trebalo da predstavlja Jovana Krstitelja.
Tim radovima autorka je želela da podseti ljude da je Isus pomagao odbačenima od društva, inspirisana konstatacijom vernika, kada je njen prijatelj preminuo od side, da je ta bolest božja kazna za njegovu homoseksualnost. |
Izložba će biti otvorena samo večeras, kako je ranije bilo predviđeno, a Beograd je prvi grad u istočnoj Evropi u kome je prikazana.
Na uglu Deligradske i Birčaninove, u kojoj se nalazi CZKD, okupilo se više desetina pristalica pokreta Dveri i navijača koji su pevali verske, patriotske i navijačke pesme.
Direktorka CZKD-a Borka Pavićević kazala je, otvarajući izložbu, da je dramatično i sramota što izložbu i događaj te vrste treba da čuva tako veliki broj policajaca.
"Oni koji vide u ovoj izložbi nešto skandalozno zapravo su fariseji koji su prodali Hrista", kazala je Pavićevićeva.
Ona je rekla da svi treba da se zapitaju šta se događa u društvu u kome izložbu i njene posetioce treba da čuvaju brojni policajci i kakvo je danas shvatanje slobode u Srbiji.
"Sekularna i laička država ne može se baviti slobodom govora i zabranama. To može samo crkva koja je odvojena od države", rekla je Borka Pavićević.
Prema njenim rečima, izložba švedske umetnice postavlja pitanje onima koji veruju ali zapravo ne znaju u šta veruju.
Predstavnik Organizacionog odbora Parade ponosa Boban Stanojević je rekao da je izložba švedske umetnice prikazana u više od pola sveta i da je svuda naišla na reakcije ali da je bila mirno prihvaćena. On je rekao da je bilo mnogo problema da se izložba dovede u Beograd, jer su organizatori nailazili na opstrukcije na svakom koraku.
Stanojević je pročitao prisutnima pismo koje su organizatori izložbe uputili premijeru i ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću, a u kome su parafrazirani zahtevi patrijarha Irineja.