Dačić: Jačanje veza sa Republikom Srpskom
Premijer Srbije Ivica Dačić naglašava da je za predstojeću sednicu vlada Srbije i Republike Srpske u Banjaluci pripremljen čitav niz projekata, čija je suština da se što više poveže ekonomski, kulturni i politički prostor Srbije i Srpske.
Dačić intervjuu SRNI ističe da je vreme da ti projekti budu realizovani i ocenjuje da je važno da se završi Studija kompatibilnosti privreda Srbije i Republike Srpske, kako bi se znalo u kom pravcu dalje da se razvija saradnja.
On precizira da Srbija i Republika Srpska moraju da ubrzaju realizaciju zajedničkog projekta hidrocentrala "Srednja Drina", koji je vredan više od pola milijarde evra.
"Zajednički strateški partner u tom projektu je iz Italije. Elektroprivreda Srbije potpisala je odgovarajući sporazum i mislimo da je neophodno da i Vlada Republike Srpske i Savet ministara BiH potvrde izjavu kojom se prihvata taj zajedinički projekat", rekao je Dačić.
Bevanda stiže u BeogradDačić navodi da bi do kraja godine u Beograd trebalo da dođe predsedavajući Saveta ministara BiH Vjekoslav Bevanda i da bi trebalo da budu obnovljene sednice Saveta za saradnju Srbije i BiH, jer postoji mnogo zajedničkih interesa, pre svega u ekonomskoj sferi, ali i interesa koje proizilaze iz specifičnog odnosa međunarodne zajednice prema ovom regionu. "Čini mi se da mi možemo mnogo više da učinimo kada smo zajedno, nego kada smo sami", rekao je Dačić u intervjuu SRNI, ponovivši da Srbija poštuje Dejtonski sporazum i uvažava postojanje Republike Srpske u okviru BiH. |
On je napomenuo da postoji i predlog projekta "Podrinje", koji znači saradnju opština i malih i srednjih preduzeća sa obje strane Drine u četiri prioritetne oblasti: poljoprivredi, privredi, proizvodno-prerađivačkoj delatnosti i turizmu.
Tu je i projekat kojim bi Srbija sa oko 19 miliona evra kreditirala Republiku Srpsku da nabavi 200 teretnih vagona za potrebe svoje železnice i informatičku opremu za obrazovne ustanove u Srpskoj. Od te sume 14,4 miliona sa rokom otplate od 18 godina išlo bi za nabavku teretnih vagona, a ostalo za informatičku opremu, sa rokom otplate od osam godina.
Dačić ističe da postoje dogovori da se piloti Helikopterskog servisa Republike Srpske stručno usavršavaju u MUP-u Srbije, kao i da se uspostavi saradnja između MUP-a Republike Srpske i Univerziteta odbrane u Beogradu.
On je naveo da postoji interes da, kada Srbija bude radila Koridor 11, jedan krak tog koridora ide preko Višegrada, a tu su i projekti uspostavljanja avionske linije Beograd - Banjaluka - Beč, kao i izgradnja mostova na Drini, te izgradnja Instituta "Ivo Andrić" u Višegradu.
Premijer Srbije napominje da su pripremljeni i zaključci sa kojima će se izaći u javnost posle sednice dve vlade.
Kritičarima jačeg povezivanja Srpske i Srbije Dačić je poručio da regionalna saradnja postoji širom Evrope i upitao zašto bi ona na ovom prostoru bila povod za bilo kakve negativne rasprave, što je deo političko-propagandog delovanja.
Napominjući da je nedavno posetio Sarajevo, Dačić je rekao da Srbija želi da bude faktor mira, stabilnosti, povjerenja i pomirenja u regionu te da saradnja Beograda sa Banjalukom nije uperena protiv Sarajeva.
"Na osnovu Dejtonskog sporazuma mi imamo interese da gajimo specifične odnose sa Republikom Srskom. Interes je da imamo specijalne odnose i sa drugim entitetom, ali do sada nisu bile izražavane takve ambicije. Spreman sam da i o tome razgovaramo", rekao je Dačić.