“Ne može Srbija i da zadrži Kosovo i da uđe u EU“
“Nema novih uslova za pregovore. Mislim da se pravila neće menjati i očekujem da će biti objašnjeno šta znači normalizacija odnosa Srbije i Kosova”, reči su Eduarda Kukana, šefa delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu.
To je, praktično, njegov odgovor na pitanje novinara beogradske “Politike” - da li u godišnjem izveštaju Evropske komisije, koji će biti objavljen 10. oktobra, očekuje nove uslove za početak pregovora Srbije i EU. Kukan je pri tome dodao da će taj izveštaj biti “uputstvo za sledeću integraciju Srbije u EU”.
Prilikom susreta Kukana sa novinarima nekoliko beogradskih redakcija u subotu, kojem su prisustvovali Jelko Kacin, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, i Vensan Dežer, šef Delegacije EU u Srbiji, koji je podsetio na decembarske zaključke Saveta EU i rekao da EU sada želi “vidljiv napredak u dijalogu” Beograda i Prištine. Svaka strana, i Priština i Beograd, treba, prema njegovim rečima, sada da definiše šta su očekivanja od političkog dijaloga na najvišem nivou, ko će voditi dijalog te strane, a Eštonova je ponudila da bude moderator u tom procesu.
A da li je moguće ostvariti ono što Srbija želi - i EU i Kosovo?
Kukan je odgovorio odrično. On je prvo naglasio da ne postoji kriterijum EU kojim se od Srbije traži da prizna Kosovo, niti dokument EU koji kaže da Srbija treba da prizna Kosovo, a potom naveo:
“Za sada se od Srbije traži da normalizuje situaciju sa Kosovom. Ne znam šta to znači, ali uskoro ćemo saznati, jer će izveštaj, koji će biti objavljen 10. oktobra reći šta znači normalizacija odnosa sa Kosovom. Kao što je poznato, nisu sve članice EU priznale Kosovo. Ali, 22 su to učinile, što je velika većina. One podrazumevaju da je Kosovo nezavisna država i tako se ponašaju. Tako da nije moguće imati oboje”, rekao je on.
S obzirom na činjenicu da je predsednik Nikolić, posle susreta sa Ketrin Ešton, visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku, izjavio da Srbija neće ispuniti zahteve za ukidanje takozvanih paralelnih institucija na Kosovu, sagovornici su upitani kakav je stav EU povodom ovoga?
“Dozvolimo Srbiji prvo da izrazi svoje mišljenje”, rekao je Kacin i naveo da treba imati na umu da se Eštonova srela i sa kosovskom stranom. To, prema njegovim rečima, znači da je ovo trougao koji će voditi ka tome da se napravi konačan dogovor u onome što je moguće.
Slično su sagovornici “Politike“ reagovali i na sledeće pitanje - ko prema njihovom mišljenju treba da bude u srpskoj delegaciji za pregovore sa Kosovom na najvišem političkom nivou, predsednik, premijer ili…
Kukan je odgovorio da je znatiželjan da sazna ko će biti pregovarač, a Kacin je rekao da to pitanje, pre svega, treba postaviti predsedniku, Vladi, koalicionim partnerima, kao i svakoj pojedinačnoj opozicionoj partiji, kako bi oni mogli da prodiskutuju o tome i da se čuje pojedinačno mišljenje.
“To je komplikovan i dugoročan proces i to neće biti lako”, naglasio je on.