Srbija diže ruke od Evrope?
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić najavljuje okupljanje vodećih političkih partija i zajedničku platformu o Kosovu, a sve češće se pominje i referendum.
Tomislav Nikolić i Srpska napredna stranka su u predizbornoj kampanji najavljivali da imaju plan i program za Kosovo i Metohiju, ali da sa njim ne želi da izlazi u javnost kako im ideju ne bi ukrala Demokratska stranka. Predsednik Srbije po stupanju na dužnost najavio je okupljanje svih vodećih političkih partija kako bi se napravila zajednička platforma o Kosovu, a sada je SNS vodeća stranka u novoj Vladi Srbije koja zagovara tu ideju.
Međutim, još se ne nazire realizacija te ideje, a umesto toga, preko beogradskih medija se plasira informacija da će sadašnja vlast, priterana otvorenim ucenama Brisela, građanima Srbije ponuditi referendum na kojem će se narodu prepustiti da izabere čega Srbija treba da se odrekne - da li Kosova i Metohije ili svog potencijalnog članstva u Evropskoj uniji?
- Sada govoriti o referendumu znači ne raditi ništa u međuvremenu. Srbija ne treba sada da pokreće pitanje statusa, a Briselu treba reći da nama ne treba na brzinu datum za pregovore, već pojašnjenje šta je to normalizacija odnosa Srbije i Kosova, na kojoj insistiraju - smatra Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose.
Politički analitičar Slobodan Antonić očekuje da Vlada Srbije obavesti javnost šta će da preduzme po ultimatumu da Srbija uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom jer je očigledno da je politika i Kosovo i EU došla "do zida".
- Posebno sedma tačka tog zahteva, koji podrazumeva jednu vrstu sklapanja ugovora između Srbije i tzv. države Kosovo, jeste nešto što je potpuno suprotno našem Ustavu i politici- kaže Antonić.
Za razliku od analitičara, Srbi na Kosovu i Metohiju mnogo su oštriji prema sadašnjoj vlasti od koje su očekivali zaokret u politici u odnosu na prethodnu vladu.
- A ovi su napravili i iskorak više i odustali od one nesrećne fusnote. Niko nema pravo da nas dovodi u dilemu da li se treba odreći Kosmeta. To je isto kao da vas pitaju da li treba živeti ili se odmah ubiti. To je zamazivanje očiju i prebacivanje odgovornosti na narod. Odakle nekome pravo da raspisuje referendum koji je već raspisan na Vidovdan 1389. Ne mogu današnje generacije da donose bilo kakve odluke po pitanju svete srpske zemlje, natopljene srpskom krvlju gde je nastala stara srpska država. Ova sadašnja vlast izgleda traži od građana jedinstvo u izdaji, da bi posle rekli nismo mi izdali Kosovo već narod, zato njima treba referendum. Osim toga, i Ustav Srbije je po tom pitanju potpuno jasan - kaže za "Vesti" Igor Vojinović, predsednik Narodnog pokreta Otadžbina.
Većina zagovara "ne" Briselu
|