"Ne možemo u EU pod našim uslovima!"
Sve otvorenijim pritiscima na Srbiju da prihvati da će pred vratima Evropske unije morati da prizna Kosovo pridružilo se i sedam konkretnih uslova koje je ovih dana izručila Nemačka.
Potpredsednica vlade za evropske integracije Suzana Grubješić u intervjuu za Alo! naglašava da nije reč o novim zahtevima i poručuje da ni "dobrosusedski odnosi" niti "normalizacija odnosa", inače najčešće formulacije u zvaničnim govorima, za Srbiju ne mogu podrazumevati priznavanje nezavisnosti Kosova.
- Kakav nivo normalizacije tih odnosa moramo da dostignemo kako bismo uverili Brisel da možemo dalje u evrointegracije?
- Svesni smo da ne možemo u EU pod našim uslovima, ali i svi naši evropski partneri moraju da znaju da je priznavanje Kosova uslov koji Srbija ne može da ispuni. Normalizacija odnosa je vrlo širok pojam, koji se često različito tumači. Za nas je početak procesa normalizacije bio tehnički dijalog, svi sporazumi postignuti sa Prištinom, a nastavak će biti politički dijalog na najvišem državnom nivou. Za nas normalizacija odnosa sa Prištinom ne podrazumeva priznanje nezavisnosti Kosova.
Ruski kredit je povoljan!- Da li je dobra ili loša vest što će ruski kredit da popunjava rupu u srpskom budžetu? Pod kojim uslovima stižu ti krediti? |
Na pitanje šta može da bude "prihvatanje realnosti" ukoliko je priznanje neprihvatljivo, Grubješić je rekla da je realnost da "država Srbija nema faktičku vlast na Kosovu od 1999. godine, ali i da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova neprihvatljiva za nas". Kako objašnjava, realnost je i da je zaštita našeg naroda na Kosovu državni interes koji treba da bude iznad svih ostalih interesa.
- Zar nije Martin Šulc izjavom o bolnom preduslovu koji Srbija mora da ispuni pred ulazak u EU rekao ono što nas u budućnosti zaista čeka, pita se ona.
- Može li Srbija u EU bez sređenih granica?
- Ne želim da se bavim predviđanjem budućnosti jer je za formalni ulazak Srbije u EU potrebno najmanje pet do osam godina. Važno je da stalno napredujemo u procesu evropskih integracija, i to ne samo zato da bismo iz Brisela dobijali pozitivne ocene već da bi se u Srbiji desile pozitivne promene koje se tiču života svih naših građana.
Na konstataciju da se pojavio spisak nemačkih zahteva, Grubješić je rekla da su njihovi zahtevi poznati već nekoliko godina, a da su sada prvi put poređani na papir.
- Naša javnost ranije nije na pravi način bila obaveštena o tome. Andreas Šokenhof je još pre dve godine ove uslove postavio i DS-u. Svim tačkama treba pristupiti ozbiljno i ne žuriti s bombastičnim izjavama i zaključcima, smatra ona.