Piter Fejt: Nisam završio posao
Ne mogu da komentarišem iskaz svedoka iz redova OVK, jer nisam gledao, ali mogu da kažem da je izuzetno važno pomirenje, suočavanje sa prošlošću, da žrtve dobiju pravdu, rekao je u intervjuu za "Vesti" Piter Fejt, međunarodni civilni predstavnik, čiji se mandat završava okončanjem nadgledanja kosovske nezavisnosti.
On je ocenio i da je Kosovo "normalna država, multietnička demokratija", kao i da "sever mora da ostane u okviru Kosova", odnosno da se "moraju obezbediti jednaka prava za Srbe i južno i severno od Ibra". Ipak, zastao je u odgovoru na pitanje da li bi preporučio prijateljima da investiraju na Kosovu.
Tvrdite da je Kosovo steklo uslove za punu nezavisnost, a upravo je na RTS-u emitovano svedočenje pripadnika OVK o vađenju i trgovini organima otetih Srba. Šta je sa prošlošću?
- Na žalost, nisam imao prilike da gledam to što je emitovano na RTS-u, ili na srpskim kanalima, tako da ne znam šta je svedok OVK govorio. Ne mogu da komentarišem, jer nisam gledao. Ipak, želim da kažem da sam poslednjih godina radio na osnaženju vladavine prava i priznajem da je to nezavršen posao i da tu ima još da se radi. Vladavina prava je izazov, ne samo za Kosovo. Pomirenje i suočavanje sa prošlošću je izuzetno važno.
Ali, kako do toga doći?
- Potrebno je da se osnaže institucije, da se naročito žrtvama iz 1999. pomogne, da dobiju obeštećenje, priliku da javno govore. I to treba da bude regionalni napor, da uključi i srpske, kosovske i bosanske žrtve. I da se stigne do pomirenja koji je potreban u EU. Biće potrebne godine.
Mislite li da je sada Kosovo zaista potpuno nezavisno?
- Da, ima svoj pravni i ustavni okvir, a još važnije to je zemlja sa evropskom perspektivom, kao i Srbija. To je suverena zemlja, priznata od velikog broja zemalja, i radi na reformama, kao i Srbija. Nadam se da će uticaj međunarodne zajednice biti manji. Ne mislim da bi veliki uticaj bio zdrav.
Da li biste prijateljima preporučili da investiraju na Kosovu?
- Postoji veliki potencijal da se investira u Kosovo. I ohrabrio bi ih, ali moraju da pogledaju uslove. Ipak, mislim da ima prostora za mnogo interesantnih projekata...
Iako je indeks Transparensi internešenela o korupciji na Kosovu izuzetno visok?
- Moji prijatelji takođe se interesuju za investicije u Srbiji i da li ima osiguranja da ne moraju da koriste novac za druge svrhe. To je nešto sa čim se privatni sektor bori. Ali važnije je da na Kosovu postoji potencijal za investiranje.
Za više od hiljadu srpskih žrtava nema krivca, optužnice za ratne zločine nemaju sudski epilog, a kad imaju kazne su simbolične. Nema pravde za Srbe, a sami kažete da je to važno za pomirenje.
- To je važno i za srpske i za kosovske žrtve. EU ovde ima svoju najveću misiju, Euleks sa ekspertizom, tužilaštvom, sudijama, policijom i zadatkom da se fokusira na ratne zločine, međuetničke zločine, kriminal. Uloženi su ozbiljni napori da se uhvate u koštac sa tim problemom i da podrže kosovske institucije da se bave nerešinim ratnim zločinima.
Da li bi Srbi trebalo da se plaše najavljenih izmena kosovskog Ustava kojima će biti smanjena njihova prava?
- Te ustavne promene ne mogu da se dese bez podrške manjina, za njih je potrebno dve trećine glasova članova parlamenata i dve trećine glasova manjina u parlamentu. Verujem da je to veoma važno osiguranje da ne može nijedan amandman da prođe.
Tužno poznavanje srpskog
Na svečanoj sednici kosovskog parlamenta govorili ste na albanskom. Zašto niste rekli ništa na srpskom?
|