Gradonačelnici zaratili s Tadićem
Predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić zahteva od pokrajinskih poslanika DS-a koji su izabrani po većinskom sistemu da se odreknu položaja u lokalnim samoupravama i tako preduprede mogućnost raspisivanja novih izbora za popunu vojvođanskog parlamenta, potvrđeno je "Vestima" u vrhu DS-a. Ukoliko sami ne podnesu ostavke, kako saznajemo, odbornički klubovi DS-a u lokalnim parlamentima tražiće njihovu smenu.
OTPOR NA LOKALU: Boris Tadić
Reč je o ukupno 19 poslanika koji istovremeno "drže" i mesta u vojvođanskoj skupštini i vodeće položaje u lokalnim samoupravama zbog čega su se, prema tumačenju Agencije za borbu protiv korupcije, našli u sukobu interesa.
Pavličić: Kako odluči Skupština- Odluka o našim mandatima biće doneta na nivou Skupštine Vojvodine. Ja lično postupiću u skladu s tom odlukom, ma kakva ona bila - izjavio je novosadski gradonačelnik Igor Pavličić. |
Agencija je od svih poslanika tražila da do 1. aprila podnesu ostavke na jednu od dve nespojive funkcije, što je izazvalo pravu pometnju u pokrajinskoj vlasti budući da pod udar propisa dolazi 26 članova predstavničkog doma i dva člana vojvođanske vlade.
Pri tom je 21 poslanik taj status stekao na izborima po većinskom sistemu, pa na njihova mesta ne mogu uskočiti rezerve sa stranačke liste, što znači da bi novi izbori bili neminovni u slučaju da oni napuste poslaničke klupe.
- Problem s mandatima poslanika izabranih po većinskom principu biće razmatran na sednici Pokrajinskog odbora DS-a, pa ćemo videti kakva će odluka biti donete.
Meni lično je važniji započeti posao u lokalnoj samoupravi nego sedenje u skupštini - kaže gradonačelnik Inđije Goran Ješić, koji se nalazi u grupi od 19 poslanika DS-a od kojih se traži da napuste čelna mesta u opštinskoj vlasti.
Izborni sistem i poslanici
Među pokrajinskim poslanicima koji su direktno izabrani, a koji istovremeno zauzimaju položaje i u lokalnoj vlasti, nalaze se, osim pomenutih, predsednici opštinskih skupština u Somboru, Kuli i Rumi (Siniša Lazić, Svetozar Bukvić i Nenad Borović), bivši novosadski gradonačelnik i sadašnji direktor Zavoda za izgradnju grada Borislav Novaković, gradski ministar za obrazovanje Milan Đukić, predsednik vojvođanske organizacije G17 plus i zamenik gradonačelnika Zrenjanina Goran Kaurić...
Jedini poslanik iz reda opozicije s nespojivim funkcijama je zamenik predsednika opštine Plandište Mirko Germanac iz Srpske radikalne stranke. |
Pod udar zakona potpadaju i predsednici Apatina i Novog Bečeja Živorad Smiljanić i Milivoj Vrebalov, koji takođe učestvuju u vladajućoj većini, ali su oni članovi SPS-a i LDP-a pa se na njih ne odnosi nalog centrale DS-a.
Kako je zvanično potvrđeno iz pokrajinske vlade, u pripremi je skupštinska odluka kojom bi pitanje mandata bilo rešeno tako što će poslanici koji su izabrani po većinskom sistemu svoja mesta u vojvođanskom parlamentu zadržati do narednih redovnih izbora.
Zasad se, međutim, ne zna da li će ta odluka i biti usvojena jer je ona u suprotnosti sa stavom Agencije za borbu protiv korupcije a po svemu sudeći nema ni podršku u državnom vrhu.
S druge strane, ukoliko bi poslanici vratili mandate morali bi da uslede novi izbori što, takođe, niko iz vlasti ne smatra racionalnim.
- Pokrajinski poslanici koji su izabrani po većinskom principu birani su po pravilima koja su tada važila. Tada funkcije predsednika opštine i pokrajinskog poslanika nisu bile nespojive, pa po logici stvari to ne bi trebalo da budu do isteka mandata i novih izbora koji bi bili održani po novim pravilima.
To je moj lični stav, ali ja u ovom trenutku ne znam kakvu će odluku doneti vladajuća koalicija - kaže Milivoj Vrebalov.