Požar se sa Tare širi ka Republici Srpskoj
Širenje vatrene stihije sa Tare, koja je sinoć probila protivpožarne prepreke na graničnoj liniji između brda Stolac i Bunar i počela da napreduje prema selu Veletovu, zaustavljeno je rano jutros.
Direktor Šumskog gazdinstva "Panos" Višegrad Milan Cvijetić rekao je da je rano jutros napredovanje vatre zaustavljeno jer su mobilisani svi proizvodni i administrativni radnici ovog preduzeća na sprečavanju širenja požara.
"Srećom, vatra nije zahvatila područje sela Stolac koje deli granična linija između Srbije i BiH, tako da smo sve snage usmerili na požarište kod Bunara", precizirao je Cvijetić.
Pepeo koji se širi sa Tare izazvan sagorevanjem borove šume i vodom koja se baca iz aviona prekriva povremeno i sela Bijelu, Veletovo, Crnčiće i Jelašce. U Višegradu se teško diše zbog prevelike količine ugljendioksida u vazduhu, a građani se žale na glavobolju.
Požar na Tari je tokom noći stavljen pod kontrolu, a kako je objasnio načelnik sektora za vanredne situacije Predrag Marić vatra se samo primirila zbog pada temerature u večernjim satima, ali da tokom dana dolazi do pojačanja požara.
Na gašenju požara širokih razmera na planini Tari angažovano je oko 300 vatrogasaca i pripadnika žandarmerije. Vatra sa Tare prešla je i kanjon Belog Rzava u Srbiji i zahvatila obronke Stoca na granici prema Republici Srpskoj.
Danas se očekuje pojačano dejstvo avijacije - aviona i helikoptera, a na gašenju požara će biti angažovane i poljoprivredne letelice. Vlada Srbije sinoć je odlučila da, radi efikasnijeg gašenja vatrenih stihija, zatraži od Rusije da na niški aerodrom uputi po još jedan avion i helikopter.
Iz Užica, Bajine Bašte i ostalih mesta zlatiborskog okruga angažovana je mehanizacija iz štabova za vanredne situacije, kao i mehanizacija iz javnih preduzeća. Prijavio se i veliki broj doborovljaca za gašenje požara, a povećava se i broj vatrogasaca, pripadnika žandarmerije i vojske.