Dragomir Acović: Oplenac nije Tadićev
Na nekim nivoima vlasti javljaju se dileme oko toga da li se, kako i na koji način preklapa protokol kad predstavnici države nastupaju zajedno sa predstavnicima istorije, kaže za "Vesti" Dragomir Acović, član Krunskog saveta komentarišući "incident" na Oplencu prilikom obeležavanja 75. godišnjice ubistva kralja Aleksandra Prvog Krađorđevića. Kao što smo već pisali, tada je državni protokol nastojao da maksimalno marginalizuje kraljeve potomke na čelu sa princom Aleksandrom Drugim, starešinom doma Karađorđevića.
- To se posmatra kao da su oni koji predstavljaju istoriju ovoga naroda zabasali u tuđu kuću, zašli tamo gde ne pripadaju. Čini mi se da su neki zaboravili na elementarnu pristojnost, jer je na Oplencu država gost a starešina doma Karađorđevića domaćin, tvrdi Acović.
Kakvi su odnosi u princa Aleksandra Karađorđevića Drugog sa vladom i predsednikom Srbije?
- Korektni, rekao bih vrlo korektni.
A kako onda državni protokol na Oplencu njegovg unuka tretira kao običnog građanina?
- Postoji sukob između aktuelnosti i istorije. Uvek se postavlja pitanje šta je to običan građanin. U vreme kralja Petra Prvog nekako se smatralo da je običan građanin neka vrsta ideala kome država treba da služi. Mi smo nekako dobili previše specijalnih građana i čini mi se da u tom pogledu postoji jedno neobjašnjivo nesnalaženje.
Ima li problema u održavanju dvorskog kompleksa koje se finansira iz budžeta Srbije?
- Mi znamo da danas postoji generalno problem finansiranja iz budžeta. Bilo je za očekivati da će se taj problem preliti i na nas. Nekada sve to ide relativno normalno, ali ima i nategnutih situacija.
Na primer?
- Na primer, u jednom momentu je došlo do otuđivanja nečega što pripada dvorskom kompleksu, što je prosto za nas bilo zapanjujuće.
Šta je konkretno otuđeno?
- Ne mogu da govorim konkretno i nije potrebno da za sada govorim konkretno. Svi se prave da to prvi put čuju. I ako na svim merodavnim nivoima svi govore da to prvi put čuju, onda to jako loše govori o sistemu.