Grubješić: Prvo EU pa onda Rusija
Suzana Grubješić, potpredsednica Vlade Srbije, zadužena za evropske integracije, izjavila je da je normalno je da Srbija ima najbolje moguće odnose sa Ruskom Federacijom, ali da je Beogradu i dalje prioritet približavanje Evropskoj uniji.
"Ne vidim razloga za stvaranje takve lažne dileme - da li će ova vlast biti okrenuta ka Rusiji ili ka EU, niti potrebu da još jednom ponovim da je ubrzanje procesa evropskih integracija jedan od osnovnih ciljeva ove vlade. Najbolji mogući odnosi sa Ruskom Federacijom se podrazumevaju", rekla je Grubješić u intervjuu za beogrdski list
"Pres".
Upitana da li strahuje da će ostati bez posla pošto se Srbija sve više približava Rusiji, Grubješić je odgovorila da to ne očekuje.
U SNS-u manje marketinga nego u DS-uOdgovarajući na pitanje o razlici između DS i SNS na vlasti, Grubješić je rekla da je "manje marketinga i želje za ličnom promocijom, a više rešenosti da se povereni posao zaista obavi kako treba i u najkraćem roku. Raduje me što do sada nema ni ogovaranja ni neimenovanih izvora iz Vlade i što postoji dobra koordinacija među stranačkim liderima". |
"Kada se zemlje članice EU, i one najmoćnije poput Nemačke približavaju Rusiji, njihovi ministri za Evropu ne ostaju bez posla.
Normalno je i da Srbija ima najbolje moguće odnose sa Ruskom Federacijom, ali da prioritet ostane pridruživanje Evropskoj uniji", rekla je potpredsednica Vlade.
Upitana kada očekuje da će biti utvrđen datum početka pregovora sa EU o prijemu Srbije, Grubješić je ponovila da je nekoliko puta rekla da neće licitirati i da se toga pridžava.
"Moja očekivanja su da datum dobijemo što je pre moguće, ali zna se šta treba da se uradi za dobijanje datuma i otpočinjanje pregovora", kazala je ona.
Na pitanje o opadanju poverenje građana Srbije u EU, Grubješić je rekla da Poverenje građana u EU "zavisi pre svega od efekata koje proces pridruživanja ima na njihov svakodnevni život" i obećala da će nastojati da što više razgovara sa građanima širom Srbije, da čuje njihova mišljenja, "ali i da im realno i bez uvijanja predoči šta zaista možemo da očekujemo na kratak i srednji rok".
"Moj posao je i da uspostavim dobru koordinaciju svih ministarstava u delu koji se tiče obaveza iz evropskih integracija i ne sumnjam da ću to uspeti. Očekujem dobru saradnju i sa Narodnom skupštinom i Odborom za evropske integracije, ...i sa organizacijama civilnog društva", rekla je Grubješić i ukazala da su evropske integracije "ogroman i zajednički rad na izgradnji uređene države".
Dačić jak premijerNa pitanje kakav je Ivica Dačić kao premijer - pošto je URS svojevremeno tvrdio da lider socijalista ne može da vodi Vladu, Grubješić je odgovorila da je "Srbiji potreban jak premijer koji može od Vlade da napravi tim. Najvažnije je da se sada odluke donose u Vladi, a ne na drugim mestima". "Više nema famoznih telefonskih sednica i politickih komesara. Nemam utisak da postoje ljudi iz senke koji bi Dačiću mogli da diktiraju šta treba da uradi", kazala je Grubješić. |
Zamoljena da oceni prvih 30 dana rada nove vlade, ona je rekla da ima pozitivne utiske.
"U ovako teškoj situaciji u kojoj se Srbija nalazi bilo bi besmisleno i neodgovorno trošiti dragoceno vreme na priču. Odmah je počeo rad na konsolidaciji javnih finansija, obezbeđen je novac za penzije, lansiran je program podrške domaćoj privredi, ukinute su fiskalne kase za zanatlije, započeta je oštra borba protiv korupcije, saniraju se posledice katastrofalne suše...", kazala je ona.
Na podsećanje da je izjavila da u savez sa SNS ulazi počinjući od nule, zaboravljajući na radikalsku prošlost, Grubješić je rekla da "nie obolela od političke amnezije da bi naprasno zaboravila bilo čiju prošlost".
"Prihvatila sam realnost u kojoj se SNS jasno opredelio za evropski put i tako postala poželjan partner skoro svim strankama u Srbiji. Saradnja s njima je korektna, bez nepotrebnog izliva emocija ili potpisivanja nekih sporazuma o strateškom partnerstvu", dodala je potpredsednica Vlade.
Grubješić je na pitanje o sudbini fusnote pri predstavljanju Kosova na međunarodnim skupovima, rekla da je fusnota deo sporazuma s Prištinom uz posredstvo EU i da niko nema ambiciju da taj sporazum menja.
"Ono što mislim da treba promeniti je instrukcija i iz nje izveden zaključak bivše vlade (Srbije), koja propisuje do najsitnijih detalja kako treba da se ponašaju naši predstavnici (Srbije) na regionalnim skupovima na koje su pozvani i predstavnici Prištine", kazala je ona.
Po njenim rečima, rezultat doslednog sprovođenja takve instrukcije jeste povlačenje i neučestvovanje predstavnika Srbije na skupovima što nije dobro jer je u tom slučaju Srbija na gubitku.