Prodekan fakulteta u Nišu i pas imaju istu diplomu!
Prodekan Medicinskog fakulteta u Nišu profesor doktor Dragan Petrović i australijski zlatni retriver Soni imaju istu diplomu o obrazovanju, završili su univerzitet Eštvud iz Pakistana, za koji je potrebno samo 599 dolara, koliko košta ”sertifikat" ove akademske institucije, objavio je nedeljnik "Novi Magazin".
"Iako se na sajtu 'Eštvuda' navodi da je reč o navodno američkom fakultetu, on nema ni adresu, ni prostorije, ni profesore - ni prave studente. Usluge se plaćaju kreditnom karticom, a diploma stiže iz Pakistana", piše ovaj nedeljnik.
Sam fakultet reklamira se sledećom parolom: "Nema prijemnog, nema studiranja". Cena doktorske diplome, poput one koju ima doktor Petrović, iznosi 599 dolara. Za tu sumu dobijate paket u kojem se nalaze: jedna originalna diploma, dva originalna izvoda sa ocenama, jedna nagrada, jedan sertifikat o postignutom uspehu, jedan sertifikat o članstvu i četiri pisma kojima se verifikuju diplome".
Da nešto nije u redu sa diplomom profesora Petrovića, bilo je jasno još pre pet godina kada je povedena istraga, ali je pre dve godine rečeno da je, navodno, sve u redu, o čemu je izveštavala i državna televizija.
Fakultet "Eštvud" daje diplome, navodno, na osnovu prethodno stečenog iskustva - navedete šta ste sve radili, a posle 24-časovne provere, diploma je već na putu ka vama.
Kako to funkcioniše u praksi, proverili su autori jedne australijske televizijske emisije kada su odlučili da za svog zlatnog retrivera Sonija nabave diplomu doktora medicinskih nauka sa Univerziteta Eštvud. U odeljku "životno iskustvo" autori emisije su naveli da je Soni "jeo iz bolničkog kontejnera poslednjih 5 godina, što je 35 psećih godina", kao i da "ima veliko iskustvo u mirisanju anusa drugih pasa".
Platili su 450 dolara i posle dve nedelje stigla je diploma sa transkriptom navodno položenih ispita - Soni je iz imunologije, bakteriologije i zoologije dobio desetku, a iz govorne komunikacije i sposobnosti prezentacije - devetku.
Nije Srbija jedina u kojoj su zabeleženi slični slučajevi. U Americi, Evropi i Australiji krivci su gubili posao, vlade oštro reagovale, a novinari dobijali nagrade za otkrivanje nelegalnih radnji.