Tadić sprema javni obračun sa Đilasom
Strategija lidera DS Borisa Tadića je da kupi što više vremena, da septembar protekne u analizama rezultata i da se ne otvara pitanje izbora. Istovremeno, on planira i taktički napad na svog zamenika Dragana Đilasa na sednici Glavnog odbora stranke, koja bi trebalo da se održi 8. septembra, da ga optuži za izborni poraz jer je odbio da bude kandidat za premijera, ali i da smeni rukovodstvo oko 40 opštinskih odbora koji su uz Đilasa, kaže za "Blic" dobro obavešteni izvor iz DS, blizak Đilasovoj struji.
S druge strane, Tadićevom zameniku se, kaže izvor lista, žuri da sprovede reforme u stranci, dok su demokrate još ljute zbog gubitka vlasti. To će moći samo ako pritisak stranke na Tadića da se povuče bude veliki, a za to mu kao saveznici trebaju opštinski odbori i lokalni lideri kojima će morati da da na značaju, tvrdi izvor "Blica".
Uz Đilasa su uspešni gradonačelnici, ali nema ih mnogo. Poznavaoci u njegove saborce ubrajaju Bojana Pajtića, potpredsednika DS i veoma uspešnog vojvođanskog premijera, ali i gradonačelnike Leskovca, Inđije, Užica, Paraćina...
Procenjuje se da će za gradonačelnika Beograda presudna biti koalicija sa Pajtićem. Međutim, uprkos nekim glasinama da su se Pajtić i Đilas sreli i da prave koaliciju, to nije tačno. Kako "Blic" saznaje, dva najperspektivnija lidera DS nisu se videla duže od mesec dana.
- Đilas mora da postane što pre predsednik DS kako bi lakše opstao na mestu gradonačelnika Beograda. Jednostavno, ako iza sebe ima najjaču opozicionu stranku, cena njegove eventualne smene sa mesta gradonačelnika Beograda veoma je visoka. Đilasovu poziciju jača činjenica da danas može da bira koje od sadašnjih funkcionera DS želi da budu s njim. To je razlog zbog koga većina funkcionera DS ćuti o sukobima u stranci jer čekaju da vide hoće li ih Đilas pozvati ili ne. Izuzetak je potpredsednik DS Dušan Petrović koji je u ličnom sukobu sa Đilasom pa tako nema izbora osim da brani Tadića - objašnjava poziciju gradonačelnika Beograda dugogodišnji član stranke.
Brojni ugledni članovi stranke sa kojima je "Blic" nezvanično razgovarao priznaju da je situacija u stranci veoma napeta i da je rascep sve verovatniji, jer lider demokrata odbija da podnese ostavku. Većina očekuje da vidi da li će biti napravljena koalicija Đilas-Pajtić, jer bi u tom slučaju Tadićeve šanse bile minimalne.
Kako kažu dobro obavešteni izvori, Pajtić se slaže sa Đilasom da Tadić, posle gubitka izbora ali i neuspeha da formira vladu, mora da ode sa liderske pozicije, ali se protivi cepanju stranke.
Nije zanemarljiv ni deo članstva koji lobira da Bojan Pajtić preuzme lidersku poziciju u DS. Ta kombinacija će najverovatnije biti jedna od tema budućeg razgovora Đilasa i Pajtića.
Dugogodišnji članovi DS smatraju da je Tadićev predlog da sednica Glavnog odbora stranke 8. septembra bude otvorena za javnost, neverovatan presedan koji bi naudio stranci, ali pre svega Đilasu, ako se ostvari. Iz više izvora je "Blicu" potvrđeno da je moguće da na takvoj, otvorenoj sednici GO DS Đilas i Pajtić budu suočeni s napadima Petrovića, da pljušte optužbe i da u tom blatu Tadić jedini ostane po strani. Smatraju da bi to vodilo podeli stranke.