Muka Golootočana vredi 18 miliona
Uprkos promenama na čelu Ministarstva pravde, Komisija za rehabilitaciono obeštećenje normalno nastavlja da radi, pišu Večernje novosti.
- Do sada su zaključena 22 sporazuma o obeštećenju onih koji su sudski rehabilitovani, a isplate su izvršene u 16 slučajeva - kažu u Ministarstvu.
Pet godina za prijaveIzmene Zakona o rehabilitaciji donete su prošle godine i oštećeni ili njihovi naslednici mogu da podnose zahteve u narednih pet godina. Komisija za obeštećenje u procesu rehabilitacije počela je da radi u februaru ove godine, a prvi sporazumi sklopljeni su u junu. Prvih 15 golootočana kojima je isplaćena novčana satisfakcija za vreme provedeno na robiji rehabilitovani su sudskim rešenjima iz 2007. |
- U toku je obezbeđenje novčanih sredstava za još šest sporazuma.
Ministarstvo je do sada ukupno isplatilo 14.166.000 u ovu svrhu, a u pripremi je isplata još 4.116.000 dinara.
- U toku narednog meseca biće, prema planu, odlučeno o preostalim podnetim zahtevima - poručuju iz Nemanjine.
Inače, Komisiji je do sada stiglo više od 300 zahteva za odštetu, od kojih su mnogi neosnovani jer osobe ili nisu sudski rehabilitovane ili su obeštećenje tražili ljudi koji im nisu najbliži srodnici.
Svi koji su do sada dobili novac robijali su na Golom otoku, ali se Komisiji javljaju i oni koji su osuđeni u drugim montiranim sudskim procesima posle Drugog svetskog rata, kao neprijatelji komunističkog režima.
Prilikom obračuna odšteta, zatvorski dan je računat 700 dinara. Najmanji iznos, od 266.000 dinara, zasad je dobila jedna “golootočanka” koja živi u Padinskoj Skeli, a u najčuvenijem Titovom kazamatu provela je godinu dana.
Najveći, nešto više od dva miliona dinara, dobio je čovek koji je tamo služio kaznu sedam godina (1949-1956).
Sudovi širom Srbije su, inače, za nepunih pet godina ukupno rehabilitovali oko 1.900 ljudi.
Najpoznatiji predmeti vođeni su pred Višim sudom u Beogradu, gde su okončani ili su u toku postupci za vraćanje časti i ugleda kneza Pavla Karađorđevića, generala Dragoljuba Mihailovića, generala Milana Nedića, profesora Slobodana Jovanovića, ministra dvora Milana Antića...