Naš kukuruz, tuđa korist?
Proizvođači šećera iz Srbije poslednjih nekoliko godina upozoravaju kako se dobar deo naše šećerne repe ''odliva“ u Hrvatsku, i kako ova država stiče dobru zaradu, prerađujući naš proizvod i prodajući šećer u EU. Rast cene kukuruza kao i izvoz ove žitarice u Rumuniju, podstakao je razmišljanja o tome da nam sa kukuruzom preti isti, a možda i lošiji scenario, pišu beogradski mediji.
U javnosti se, naime, moglo čuti kako naši izvoznici kukuruz izvoze i skladište u Rumuniji, i kako planiraju da ga, kada mu cena poraste, prodaju u Srbiji, i na taj način oni, ili njihovi partneri iz Rumunije dođu do solidne zarade. Iako zabrinjavajuć, ovakav scenario, kako kažu stručnjaci, ipak nije moguć, navode ''Novosti''.
- Kukuruzu, jednostavno, cena ne može toliko da poraste, da bi se isplatio njegov transport u oba pravca - izričit je Vukosav Saković, direktor ''Žita Srbije“.
- Istina je, kukuruz iz Srbije odlazi u Rumuniju, pošto gotovo 100 odsto našeg kukuruza, koji se izvozi, ''u svet“ odlazi preko Crnog mora.
Saković objašnjava kako se u Rumuniji nalaze predstavništva i firme najvećih svetskih trgovaca kukuruzom, koji kupuju našu robu, prepakuju ga iz rečnih barži nosivosti 1.000 tona, u brodove nosivosti 50.000 tona, i plasiraju dalje.
- Kukuruz dalje odlazi na tržišta Bliskog istoka, pa i Dalekog, Afrike, a jednim delom i EU, odnosno u Španiju i Portugaliju - navodi Saković.
- Sigurno je da ni kilogram ovog kukuruza ne ostaje u Rumuniji, koja podmiruje svoje potrebe za ovom žitaricom, a još je izvesnije da se kukuruz, koji jednom ode iz Srbije, u nju neće vratiti.
Kukuruz se, kako napominje Saković, prodaje na terminskom tržištu, a to znači da je ova žitarica, koja se sada isporučuje iz Srbije, prodata između 1. februara i 1. juna.
- Prodato je, na ovaj način, oko 500.000 tona kukuruza - kaže Saković. - Takođe, siguran sam da bi izvoznici bili jako srećni kada ne bi morali da ga isporuče, pošto je cena, koju su tada dobili, sada jako nepovoljna.