Dosta je ruganja srpskim žrtvama
Nevladina organizacija iz Novog Sada, Međunarodna inicijativa za praćenje antisrbizma u saradnji sa advokatom Feđom Dimovićem i Republičkom organizacijom porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske najavili su tužbe protiv nekoliko glasila iz Srbije zbog, kako su naveli, ruganja srpskim žrtvama iz Bratunca i Srebrenice.
U razgovoru za "Vesti", Feđa Dimović kaže da je osnovna ideja da se prekine sa praksom dugom 20 godina u kojoj se srpske žrtve namerno minimalizuju i nipodaštavaju u odnosu na ostale.
- Svrha ove tužbe je da se prekine sa nekažnjenim korišćenjem stereotipa po kome su Srbi koljači i monstrumi i isključivi krivci za sve zločine na teritoriji bivše Jugoslavije. Zbog toga je potrebno da i mi sami imamo više poštovanja za svoje žrtve. Ako glasno ili prećutno prihvatamo ovakvu kvalifikaciju, onda ne možemo očekivati ni da ta negativna slika o nama u svetu bude promenjena. Moramo da se borimo za istinu i pravdu.
Zbog čega ćete tačno tužiti "Blic" i agenciju Beta?
- Zato što su svojim pristrasnim, neprofesionalnim i slobodno možemo reći zlonamernim izveštavanjem naneli duševnu bol porodicama ubijenih Srba sa područja Srebrenice. "Blic" je preneo Betinu vest o dve komemoracije koje se istovremeno organizuju u Potočarima i Bratuncu, za bošnjačke i srpske žrtve, s tim da je srpski parastos nazvao "feštom". "Blicov" naslov glasi: "Bošnjaci sahranjuju 520 tela, Srbi prave feštu sa koncertima i fudbalskim turnirom." To stvara utisak kao da su Srbi u Bratuncu organizovali neku skarednu proslavu, što je potpuno neistinito.
Šta će biti konkretne stavke te tužbe?
- Porodice srpskih žrtava imaju pravo da u skladu sa članom 200. Zakona o obligacionim odnosima, podnesu tužbu za naknadu nematerijalne štete zbog duševne boli koju su im naneli "Blic" i Beta. Takođe imaju pravo da presuda kojom se tužba usvaja bude u celosti objavljena od strane i o trošku tuženog. Takođe mogu da podnesu tužbu i zbog govora mržnje koji je definisan u članu 38 Zakona o javnom informisanju.
Očekujete li da ova tužba zaista bude prihvaćena?
- Nema razloga da ne bude, jer postoje svi zakonski osnovi koji na to ukazuju. Jedino postoji bojazan od eventualnog političkog pritiska da tužba bude odbačena, ali se svi nadamo da neće biti tako. Postoje nagoveštaji da stižu bolji dani za naše sudstvo, što potvrđuju i poslednje odluke Ustavnog suda u vezi sa "reformom" pravosuđa.
Koliko bi ovakva tužba, ali i moguća presuda mogla da promeni aktuelni "medijski tretman" Srebrenice u Srbiji?
- Iskreno se nadamo da će to biti pomak nabolje, posebno kada je u pitanju neravnopravni tretman koji uživaju srpske žrtve u odnosu na druge narode u regionu. Barem se nadamo da će mediji u Srbiji ubuduće birati reči kada su u pitanju ovako osetljive stvari i truditi se da izveštavaju istinito, a ne senzacionalistički.
Borba za istinu i pravdu
|