Preživljen dan na Golom otoku "vredi" devet dolara
Odšteta od devet dolara za svaki dan proveden na Golom otoku izazvala je nezadovoljstvo. Slovenija isplaćuje 6 300 po godini, druge zemlje još nisu utvrdile.
Za osam godina je kroz Jugoslovenski alkatraz prošlo oko 16.000 političkih zatvorenika. Na Goli otok su dospevali pošto su izražavali naklonost prema Staljinu.
Bilo je dovoljno da neko sluša radio Moskvu ili privatno kaže nešto dobro o Staljinu pa da se to javi tajnoj policiji.
"Osvanule su parole u mom kraju "Dole Tito, živeo Staljin" ispisane kredom. I po njihovoj logici oni su smatrali da kredu imaju samo đaci. I oni su nas šestoro iz tog kraja pohapsili i tukli nas dok ne priznamo da smo mi pisali", priča Božidar Vulović, bivši zatvorenik.
Srbija je sa zakašnjenjem odlučila da rehabilituje žrtve Titovog komunističkog režima. Vlasti kažu da su do odštete od 9 dolara dnevno došle pošto je i Hrvatska ponudila sličnu sumu. Neki od bivših zatvorenika kažu da će tužiti vladu pred Međunarodnom sudom za ljudska prava zbog slabe nadoknade za muke koje su preživeli.
Drugi kažu da će prihvatiti nadoknadu pošto nemaju vremena za duge pravne procedure. Među njima je i Smilja Filipčev stara 91 godinu koja je provela više od tri godine na Golom Otoku.
"Da ja tužim, a imam pravo da tužim, jedan sud, pa drugi sud, da l’ ću u ja to doživeti? Pa neću..", kaže Filipčevićeva.
Slovenija je 2003. ponudila 6 300 evra za svaku godinu na Golom otoku. Druge države još nisu obeštetile svoje građane.