Kakvu vodu pijemo?
Voda za piće iz beogradskog vodovoda je odličnog kvaliteta, a kontrole njene ispravnosti su rigorozne, kažu u tom preduzeću. U narednih mesec dana Ministarstvo zdravlja i Nacionalna organizacija potrošača ispitivaće kvalitet flaširnih voda.
Zbog visokih temperatura u letnjem periodu raste potrošnja vode, kako iz gradskih vodovoda tako i kupovne flaširane vode. U moru ponuda nije se lako odlučiti koju vodu piti mineralnu, slabomineralnu, gaziranu, negaziranu. Postavlja se pitanje da li je to što se pije flaširana voda pomodarstvo ili je posledica dobre reklame.
Ako je velika vrućina voda najviše prija kada je hladna i u drugom je planu da li je sa česme, iz bunara, flaše, bitno je gasi žeđ.
Naša zemlja spada među bogatije izvorima kvalitetne mineralne vode, međutim i pored toga vodu uvozimo i plaćamo je skuplje nego zemlje u okruženju. Cene pojedinih proivođača više su i do 10 odsto nego prošle godine.
Milan Vujović iz kompanije "Knjaz Miloš" kaže da su podigli cenu 8,4 odsto, dok su u istom periodu repromaterijali sa kojima rade, koji se koriste za pakovanje vode, poskupeli za 25 procenata, dok je kurs u istom periodu skočio za 15,81 posto.
"Mi smo apsorbovali dobar deo povećanje te cene i to nama predstavlja zbiljan problem u poslovanju obzirom da smo pod velikim finansijskim pritiskom", kaže Vujović.
Flaširana ili ne, iz bunara ili sa česme, tek voda koju pijemo mora biti higijenski ispravna. U narednih mesec dana Ministarstvo zdravlja i Nacionalna organizacija potrošača ispitivaće kvalitet flaširanih voda - na izvoru, u punionicama, i u ambalaži u prodavnicama.
Goran Papović iz Nacionalne službe potrošača kaže da opsežna akcija podrazumeva i ispitivanje samog sastojka, ispitivanje kvaliteta i ambalaže i provere da li nešto u punionicama dodaju da bi bilo koliko-toliko ta voda ispravna za piće.
"Postavlja se pitanje koliko je neka od tih voda veoma slična česmuši, koliko je neka od tih voda najobičnija kišnica i koja je od tih voda najobičnije destilovana voda", kaže Papović.
Voda za piće iz beogradskog vodovoda je odličnog kvaliteta, kažu u tom preduzeću. Kontrole njene ispravnosti čak i kod najudaljenih korisnika su svakodnevne i rigorozne. Smatraju da se građani kupovinom flaširanih voda izlažu nepotrebnom trošku.
"Preporčujemo potrošačima da pre upotrebe istoče slavinu dva-tri minuta, najbolje će kontrolisati tako što provere temperaturu vode, kada ona postane hladna onda znaju da je došla sveža voda", kaže Ljiljana Vasiljević, šef Službe sanitarne kontrole "Beogradskog vodovoda".
Pravilnikom o kvalitetu flaširanih voda definisano je da proizvođač odgovora za kvalitet vode samo 12 sati posle punjenja. Posle toga odgovoran je distributer, odnosno prodavac koji vodu mora skladišti na propisani način.