Nova pravila ne pomažu kad je gužva u autobusu
Usred najvećih gužvi u vozilima GSP-a, nova pravila ulaska na prednja i zadnja vrata pokazala su se besmislenim. Putnici su tokom špica doslovno visili sa svih vrata, pa su u pojedinim slučajevima čak i kontrolori odustajali od ulaska u takva vozila.
Najzanimljivija scena desila se juče na stajalištu pre Brankovog mosta, u pravcu Novog Beograda, gde je oko 20 kontrolora usmeravalo ulaz putnika i proveravalo njihove karte. Usred špica, oko 16.35, na ovu stanicu je stigla šesnaestica garažnog broja 047žž koja je toliko bila krcata da su i sami kontrolori odustali od ulaska u nju.
- Ovde nema ni gde da se stane - prokomentarisao je jedan kontrolor sležući ramenima.
Putnici su doslovno visili sa stepenica prepunog autobusa, pa je svako mogao da izađe ili pokuša da uđe na koja god vrata hoće.
Novi sistem ulaska i juče se poštovao samo na onim stajalištima na kojima su dežurali kontrolori. Moglo se primetiti da mnogi putnici i dalje nisu obavešteni na koja vrata treba da uđu, a na koja da izađu, što je stvaralo još veću gužvu na stanicama. Svaki autobus u koji je ulazila kontrola u proseku je stajao između šest i sedam minuta na stajalištu, a ako je bio poslednji u koloni, čekao je i do 25 minuta samo da otvori vrata.
Kontrolori su prvo usmeravali građane da ulaze na prednja vrata gde se stvarao niz nervoznih putnika, a potom je trebalo bar još pet minuta dok kontrolori u autobusu pregledaju da li su se svi validirali.
- Zbog ovoga ću zakasniti na posao. Ulazak na prednja vrata samo je usporio saobraćaj i povećao gužvu, a o nervozi putnika da i ne govorim - kaže putnica iz devedesetpetice.
Podsetimo, u prvoj zoni se u sve trolejbuse i solo autobuse ulazi samo na prednja vrata, dok se u zglobne autobuse i tramvaje ulazi i na prednja i na zadnja, a izlazi na srednja. U drugoj zoni važi pravilo ulaska na prednja vrata, i izlaska na ostala.
Loše strane novog sistema
Nedovoljna obaveštenost pravi haos
|