Sever KiM: Živeli smo svi od šverca
Na severu Kosova i Metohije u toku je i politička i socijalna drama. Prema najnovijim podacima Nacionalne službe zapošljavanja, broj nezaposlenih premašio je 7.000 i stalno se povećava.
Većinu nezaposlenih, njih 98 odsto čine Srbi. Najviše je bivših rudara Trepče, zatim radnika Fabrike akumulatora, Lole, Javora, Simpa, VIK-a i drugih koje je na severu Kosmeta, sa ciljem da zaustavi seobe, svojevremeno gradila Vlada Srbije.
Uprkos činjenici da većina ovih pogona godinama ne radi, sve do prošlog leta, dok Albanci silom nisu pokušali da zauzmu Brnjak i Jarinje, Srbi sa severa Kosmeta nekako su se snalazili. Rudnik Kopaonik u Leposaviću, Fabrika lameliranog nameštaja u Zubinom Potoku i pogon Lole u Lešku kod Leposavića zapošljavale su više od 1.000 radnika i hranile isto toliko porodica.
Vukoje Vukojević, direktor Fabrike otkovaka u Lešku i predsednik Privredne komore severnog Kosmeta, kaže da je posle zatvaranja prelaza i uvedene blokade njihovo poslovanje otežano.
"Imali smo odličan program i radili dobro, sada smo prinuđeni da zaustavljamo mašine i prekidamo proizvodnju, teško je nabaviti repromaterijal, još teže izvesti ono što proizvedemo", kaže Vukoje Vukojević.
Zatvaranje punktova ugrozilo je i Srbe sa severa Kosmeta koji su se na razne načine bavili trgovinom, neki su legalno uvozili robu iz Srbije i prodavali je preko Ibra, drugi su robu nabavljali u Prištini i izvozili je u Srbiju, Crnu Goru, Bosnu... Dobar deo Srba živeo je i od šverca koji je, uprkos brojnim alternativnim pravcima, skoro potpuno stao, jer ne funkcionišu linije prema albanskom delu Mitrovice i drugih delova Kosmeta.
Dragan Nedeljković iz Zvečana bio je prinuđen da zatvori stovarište. "Na mom stovarištu radilo je desetak radnika, građevinski materijal iz Srbije prodavali smo na celom Kosmetu, solidno smo zarađivali, ali skoro godinu dana ne radimo, ugroženo je deset porodica, neke razmišljaju da se sele, nevolja je što posla nema ni u Srbiji", zaključuje Nedeljković.
Kriza i besparica potresaju do nedavno ekonomski stabilni deo Kosmeta, da nije plata (opštinskim i državnim službama) i penzija koje stižu iz Srbije, bilo bi i gladnih.
Zoran Milanović iz Kosovske Mitrovice morao je da stavi katanac na svoju veletrgovinu: "Kupujemo samo najosnovnije namirnice, tek-toliko da se preživi, posla nema, a na biznis i ne pomišljamo, jer je svaki dan ovde velika neizvesnost. Niko ne zna koliko će ovo životarenje još potrajati. Ipak, seliti se nećemo, branićemo se, opstati moramo..."
Odlazak školovanih
|