Priština: Autonomija za sever Kosova?
Sever Kosova se kreće u pravcu autonomije ili Ahtisari Plusa, navodi se u političkoj studiji kosovskog Instituta za politička istraživanja KIPRED, u kojoj se ocenjuje i da će to "slomiti funkcionalnost Kosova kao normalne države" i imaće nepoželjne efekte na susede, i to u Preševskoj dolini, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, iz KIPRED navode da obaveštenje Međunarodne upravljačke grupe da se završava proces nadzirane nezavisnosti Kosova septembra ove godine, za sobom ostavlja probleme za sever Kosova.
Prema autorima, direktoru instituta KIPRED Iliru Dedi i višem istraživaču Špendu Kursaniju, to potencijalno rešenje za sever će dovesti do stvaranja dva monoetnička entiteta Srba i Albanaca u državi koji će je učiniti nefukcionalnom, kao što je slučaj BiH.
To bi prouzrokovalo iseljenja Srba sa juga Kosova, Albanaca sa severa i imaće posledice u Preševskoj dolini, Makedoniji i Bosni.
Deda navodi da sada već postoje pritisci sa strane za formiranjem vlade u Prištini koja bi dozvolila autonomiju za sever i da "kod političkog rukovodstva u Prištini ne postoji volja da se spreči autonomija za sever Kosova".
"Rukovanje" predstavlja konačno rešenjeŠpend Kursani navodi da simbolično gledano, rukovanje premijera Kosova Hašima Tačija i predsednika Demokratske stranke Borisa Tadića najbolje objašnjava konačno rešenje za sever Kosova. "Rukovanje Tadića i Tačija ukazuje na konačno rešenje za sever, u kojem bi se između Tadićeve četiri tačke o Kosovu i Ahtisarijevog plana pronašla sredina, a ta sredina je autonomija", kaže Kursani. On je dodao i da međunarodna zajednica još podržava Tadića, smatrajući ga kredibilnim i legitimnim u pitanju Kosova. |
"Zbog toga postoji međunarodni pritisak kako bi došlo do formiranja nove vlade u Prištini, ili kako oni sami kažu OVK vlade, koju bi činili Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova. Međunarodna zajednica misli da ova vlada može dati autonomiju severu, a bez unutrašnjih posledica", rekao je Deda.
On je ocenio i da je to jako velika greška Zapada i da je katastrofa što međunarodna zajednica, koja se već 20 godina bavi regionom, nije uspela da shvati da brza kratkoročna rešenja ne donose stabilnost.
Deda je dodao da se promena vlade na Kosovu predviđa na jesen i da se očekuje da će ta vlada ući u politički dijalog sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i mandatarom za premijera Ivicom Dačićem.
U analizi se ističe da zapadne sile pokušavaju da postignu normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, a bez međusobnog priznavanja, a "cena toga biće autonomija za sever Kosova".