U rezervoarima širom Srbije sve manje vode
Štab za vanredne situacije preporučio je Nišlijama da štede vodu kako ne bi došlo do nestašice, a uvedena je zabrana nenamenskog trošenja za zalivanje bašta i pranje automobila. Sela uz granicu s Makedonijom kod Bujanovca od početka jula uzimaju vodu iz cisterni jer su izvori presušili. U Požarevcu i Novoj Varoši svakodnevno se apeluje na štednju i preti se restrikcijama. Da li će Srbija, zapljusnuta tropskim vrućinama, ovog leta ostati žedna?
Štab za vanredne situacije preporučio je Nišlijama da štede vodu kako ne bi došlo do nestašice, a uvedena je zabrana nenamenskog trošenja vode iz gradskog vodovoda za zalivanje bašta i pranje automobila.
Nekoliko sela uz granicu s Makedonijom u opštini Bujanovac snabdeva se od početka jula iz cisterni jer su presušili izvori vode za piće. U Požarevcu i Novoj Varoši komunalci skoro svakodnevno šalju apele za štednju jer će u suprotnom uslediti restrikcije.
Preti li Srbiji, zapljusnutoj tropskim vrućinama, opasnost da ovog leta ostane potpuno žedna?
- Poslodavci moraju da krate ili da preraspodele radno vreme gde to omogućava proces i organizacija rada. Peporučuje se svim javnim i komunalnim preduzećima da od 11 do 16 sati obustave rad svih zaposlenih na otvorenom prostoru - kaže komandant niškog štaba prof. dr Žarko Ranković.
Komunalno preduzeće „3. septembar“ iz Nove Varoši apeluje da potrošači racionalno koriste vodu da bi se izbegle restrikcije. Zbog dugotrajne suše izdašnost izvorišta je prepolovljena.
Zbog visokih dnevnih temperatura potrošnja vode u Požarevcu povećana je za oko 30 odsto.
- Ukoliko građani ne prestanu da rasipaju vodu, moraćemo veoma brzo da pribegnemo restrikcijama - kaže Vesna Cuparić iz Komunalnog preduzeća "3. septembar“ u Novoj Varoši.
U vodi koju piju Požarevljani nivo nitrata je ispod 40 miligrama po litru. Međutim, postoji opasnost da se nivo nitrata približi dozvoljenom limitu od 50 miligrama po litru. U tom slučaju, voda bi bila zabranjena za piće.
Dok Leskovčani ne znaju šta će s viškom vode iz akumalacije „Barje“, u Vlasotincu juče cela varoš nije imala vodu, a u Lebanu se uveliko spremaju restrikcije.
- Vlasotinčani se snabdevaju iz tri cisterne zbog zamene jedne pumpe i nadam se da ćemo brzo završiti posao - rekao je predsednik opštine Vlasotince Nebojša Stojanović.
Lebančani su hendikepirani jer reka Šumanka, iz koje se snabdevaju, presuši tokom leta.
U višim delovima Vranja i u Vranjskoj Banji slavine su u popodnevnim satima suve zbog neodgovornih Vranjanaca, koji vodu iz gradskog vododova nemilice troše za zalivanje okućnica, njiva i zelenih površina.
Sela Gornjeg Jadra - Nedeljice, Slatina, deo Bradića, Veliko Selo i Draginac - kao i više kote Banje Koviljače, zbog otežanog vodosnabdevanja i ovog leta su najugroženija na području Loznice.
- Vodu smo imali po dva-tri sata, i to uglavnom noću, pred zoru, ali poslednjih nekoliko dana je još gore. Vodu za piće kupujemo, a za stoku meštani vodu doteruju u buradima i cisternama s Jadra i iz drugih reka i potoka. Oko 700 domaćinstava je bez vode - kaže Milenko Đurić, predsednik mesne zajednice Draginac.