Vruće teme tek slede sa Kosovom?
Dogovor delegacija Beograda i Prištine o energetici i telekomunikacijama nije postignut zbog prevelikih zahteva albanske strane, piše Politika.
Taj list piše da uprkos izjavama učesnika dijaloga Beograd- Priština da su najspornije tačke stavljene ad akta, to ipak nije tako. Ne samo da mnogo toga ključnog nije dogovoreno, nego novu vladu Srbije tek čekaju teme, poput energetike ili telekomunikacija, oko kojih do sada nije bilo moguće naći nikakvo rešenje iole prihvatljivo za obe strane.
Takođe, neki od sporazuma se još ne primenjuju ili zbog toga što se različito tumače ili zbog toga što mora da ih "aminuje" nova srpska vlada.
Prema najavi Aleksandra Vučića, zamenika predsednika Srpske napredne stranke, ako u novoj vladi bude njegova stranka ona će primeniti sve ono na šta se obavezala dosadašnja vlada, "a ono što nije – ostaje na nama da o tome razgovaramo i nađemo rešenje u interesu naroda i države". To, kako je rekao, neće biti lako i jednostavno, jer se prethodna vlada već obavezala da ispuni određene stvari.
Kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj najavio je da neće biti narednih sastanaka dok se postignuti sporazumi ne ostvare, a posebno imajući u vidu jedan za Kosovo izuzetno značajan sporazum kao što je integrisano upravljanje granicom. |
A uz tehnička pitanja, kako se najavljuje, trebalo bi da počne i politički dijalog koji bi podrazumevao definisanje statusa severa Kosova, njegovog ustrojstva, pitanje srpskih manastira i crkava, garancije za Srbe južno od Ibra i pitanja imovine.
Režim na administrativnim prelazima je, kako za Politiku podseća Borislav Stefanović, šef pregovaračkog tima Srbije, dogovoren, ali se on još ne primenjuje jer tehnički protokol koji to pitanje detaljnije reguliše mora da potpiše predstavnik nove vlade.
Kako je dogovoreno, administrativni prelazi će biti jedinstveni, to jest neće više postojati dva prelaza nego jedan i tuće biti prisutni predstavnici srpske policije, službenici Ministarstva finansija, Euleksa, kosovska policija i "carinski svedoci" sa Kosova. Prema sporazumu prelazi Jarinje i Brnjak izdvojeni su u odnosu na ostale i na njima će Euleks imati izvršnu funkciju.
Jedan od dogovora koji se ne sprovodi je i onaj o regionalnom predstavljanju Prištine. Novi srpski tim trebalo bi da utanači konačno gde i kako će se koristiti "zvezdica sa fusnotom" koja pojašnjava status Kosova. Nije u potpunosti, kako kaže Stefanović, primenjen ni dogovor o ustupanju kopija matičnih knjiga i katastra za sve opštine.
"Pregovaralo se i o energetici i telekomunikacijama, ali nije postignut nikakav dogovor i to je jedna od stvari koje će morati da rešava novi pregovarački tim. Od nas se traži da priznamo posebnost kosovskog energetskog sistema i da faktički sve objekte i infrastrukturu koja je na severu u rukama Elektroprivrede Srbije predamo kosovskoj elektroenergetskoj agenciji, uključujući i Valač, veliku tranzitnu trafostanicu, koja je strateški važna za snabdevanje električnom energijom severa Kosova, kao i hidroenergetski sistem Gazivode", objašnjava Stefanović.
To je, kako ističe, za srpski pregovarački tim bilo neprihvatljivo, ali "ne znam da li će biti za novu vladu". Kad je reč o Telekomu, problem je, kaže, ne samo u pozivnom broju već i u tome šta će biti sa imovinom Telekoma i frekvencijom Telekoma južno od Ibra.
Od ranije, da podsetimo postoje zahtevi da se ukine sud u Kosovskoj Mitrovici, ali i da se ukinu druge institucije države Srbije na severu Kosova koje su za Zapad "paralelne institucije".