Ko je kriv za Kučijevu ostavku?
Četiri glasa poslanika Demokratske partije Kosova za ostajanje na snazi članova 37 i 38 Krivičnog zakona Kosova dovela su do ostavke zamenika premijera samoproklamovanog Kosova, Hajredina Kučija, desne ruke premijera Hašima Tačija.
Dnevnik Koha ditore piše da su za stari predlog zakona sa članovima 37 i 38 glasali poslanici DPK, Adem Grabovci, koji je i šef poslaničke grupe, Berat Bužala, pre izbora za poslanika glevni i odgovorni urednik dnevnika Expres, Ljatif Gaši i Iljmi Rečica.
Hajredin Kuči je pre dva meseca izjavio da ukoliko ne uspe da u Skupštini iz spornog teksta zakona izbaci odredbe člana 37 i 38 podneće ostavku što je sada i uradio. Juče je odmah nakon sednice parlamenta, na kojoj nije uspelo njegovo zalaganje, podneo je ostavku na mesto zamenika premijera i ministra pravde Kosova.
"Ja želim da vas mogu gledati u oči", rekao je on novinarima.
Poslanici DPK koji nisu hteli da im se spominje ime kazali su za dnevnik da im još nije jasno kako je Berat Bužala uspeo da dovede do ostavke čoveka koji se smatrao za najbližeg saradnika premijera Tačija.
Na ovakvu odluku je reagovao i visoki predstavnik Evropske unije i šef kancelarije EU na Kosovo, Samjuel Žbogar koji je ocenio da da je odluka doneta uprkos stalnih preporuka Evropske unije.
" Ovi članovi su u suprotnosti sa konvencijama i zakonodavstvo Evropske unije koje štite prava na slobodu reći i medija. Odredbe o krivičnoj odgovornosti i izvorima informisanja će imati negativnog uticaja na slobodu izražavanja i medija na Kosovu", rekao je Žbogar.
Neslaganje sa ovakvim glasanjem u Skupštini Kosova je juče izrazila i predsednica Kosova Atifete Jahjaga, koja nije potpisala zakon koji je izglasan pre oko dva meseca i vratila ga na ponovno razmatranje u Skupštini Kosova upravo zbog spornih članova zakona. Asocijacija profesionalnih novinara Kosova (APNK) i Udruženje novinara Kosova (UNK) su odmah reagovali na ovakvu odluku Skupštine Kosova, koji smatraju da je ovom odlukom Skupština zabranila slobodu štampe.
"Glasanje poslanika govori o političkoj nezrelosti i tendencijama ka diktaturi u oblasti slobode izražavanja i medija na Kosovu", kazali su predstavnici APNK.
Članovima 37 i 38 Krivićnog zakona Kosova je predviđeno da novinari snose krivićnu odgovornost ako ne otkriju izvor informacija. Nije na adekvatan način precizirano kada su novinari dužni da otkriju izvore informacija, već se tretira kao njihova zakonska obaveza.