Tači prihvata pregovore o statusu severa?
Premijer privremene vlade u Prištini Hašim Tači spreman je da prihvati posebne pregovore o rešenju statusa severa Kosova, potvrđeno je Srni u izvorima bliskim Tačiju.
Tači nastoji dobiti širu političku podršku koalicionih partnera, od kojih je za sada samo njegov zamenik Bedžet Pacoli prihvatio da se pitanje statusa severa Kosova reši kroz dijalog sa tamošnjim liderima Srba, uz posredovanje međunarodnih zvaničnika.
Tači pod pritiskom međunarodne zajednice traži, kako tvrdi izvor Srne, da se oko ovog pitanja objedine sve političke partije iz vladajuće koalicije i da predlog podrži
Demokratski savez Kosova - najveća opoziciona politička partija kosovskih Albanaca.
"Bez podrške Ise Mustafe, Tači ne sme započeti pregovore o rešenju statusa severa Kosova, jer bi to značilo kraj njegove političke karijere", prenosi izvor.
Srnin izvor navodi da je Tači u poslednjih nekoliko dana u više navrata razgovarao sa Pacolijem i Mustafom oko sačinjavanja strategije za sever Kosova.
U kancelariji EU u Prištini ocenjuju da je izvesno da pitanje severa Kosova izmiče kontroli i domaćih i međunardnih subjekata.
"I jedni i drugi postaju svesni da se linija razdvajanja severnog i južnog Kosova sve više utvrđuje, da je Kfor pod pritiskom Tačijevog savetodavnog tima akcijom deblokade puteva dodatno zakomplikovao situaciju i objedinio Srbe", ocenjuju u prištinskoj kancelariji EU.
Oni ponavljaju da je predstavnik EU za Kosovo Samjuel Žbogar savetovao Tačiju i vladi Kosova da se uzdrže od jednostranih poteza i rešenje potraže u pregovorima.
Proglašavanje teritorija tri srpske opštine i područja severne Mitrovice zabranjenim zonama za kretanje pripadnika Euleksa dodatno je uzdrmalo pozicije Tačija - tvrde njegovi saradnici. Oni su uvereni da je Tačijeva "slamka spasa" objedinjavanje političkih lidera oko stava da se rešenje potraži u pregovorima sa liderima Srba.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović rekao je Srni da lideri Srba sa severa Kosova odbacuju bilo kakve pregovore sa takozvanom vladom Kosova i traže da se pregovori vrate pod okrilje Saveta bezbednosti, te da se Unmiku vrati mandat utvrđen Rezolucijom 1244.
"Ne postoji mogućnost da predstavnici Srba sa severa Kosova sednu za pregovarački sto sa delegacijom nazovi-države Kosovo. Ta država ne postoji za nas i zato nema pregovora sa njom", kaže Ivanović, naglašavajući da pregovori mogu biti vođeni samo pod okriljem Saveta bezbednosti UN.