Ceo manastir prešao kod Artemija
Igumanija ovčarsko-kablarskog manastira Vaznesenje Jelena (Đurić) saopštila je 24.maja, na manastirskoj slavi Vaznesenje Gospodnje, da su ona i njeno celokupno sestrinstvo obavestile nadležnog episkopa žičkog Hrizostoma (Stolića), da napuštaju Eparhiju žičku i prelaze u "Eparhiju raško-prizrensku u egzilu", na duhovno staranje kod raščinjenog episkopa bivšeg raško-prizrenskog Artemija (Radosavljevića), piše beogradski dnevnik Danas.
Pod Radosavljevićevim arhipastirskim duhovnim starateljstvom trenutno ima više od 120 monaha, monahinja, iskušenika i iskušenica, kao i nekoliko sveštenika. Nakon dosadašnjih pojedinačnih prelazaka pod Artemijevo okrilje monaha i monahinja, kao i sveštenika iz nekoliko eparhija SPC, ovo je prvi institucionalni potez, da se celokupna monaška obitelj jednog manastira odlučila na ovakav korak. Ovo, inače, nije prvi slučaj otkazivanja poslušnosti nadležnom episkopu Hrizostomu Stoliću u Eparhiji žičkoj, s obzirom na to da se pre više godina sestrinstvo manastira Stjenik stavilo pod duhovno starateljstvo tzv. katakombne Istinske pravoslavne crkve u Srbiji, koju predvodi njihov episkop Akakije Stanković.
Prema pisanju Danasa, kao razloge prelaska pod Artemijevo duhovno starateljstvo, igumanija Jelena navela je "otvoreno deklarisanje patrijarha srpskog Irineja kao ekumeniste i pacifiste, kao i prećutno odobravanje ove jeresi i bezakonja, koje, u cilju njenog nametanja u SPC, sprovode neki pastiri: arhijereji, namesnici i parosi..."Sestrinstvo Vaznesenja se ovim činom, kako je objašnjeno, "ograđuje od besporetka i duhovnog otpadanja episkopata i sveštenstva od vere otačke", a vladici Hrizostomu zamera što se "ni na koji način nije ogradio od jeretičkog istupanja administrativnog vrha SPC, nego sprovodi bogoslužbene reforme koje su, kao crkvenorušilačke novotarije, samo prethodnica i pripravljanje puta za potpuni silazak Srpske crkve u duhovnu tminu bogoodstupničke jeresi ekumenizma".
Igumanija Jelena izjavila je za Danas da je pismom obavestila vladiku Hrizostoma o odluci sestrinstva, u kojem je osim nje i sedam monahinja. Ona ne očekuje da će biti bilo kakvih problema sa crkvenim vlastima, napominjući da "svako ima slobodnu volju da veruje u ono što hoće - Boga ili nešto drugo".
Kako "Vesti" nezvanično saznaju, i Sveti arhijerejski sabor SPC, čije je zasedanje upravo završeno u Beogradu, saznao je za odluku manastira Vaznesenje, kao i za to da je 21. maja na večernjem bogosluženju episkop raško-prizrenski u egzilu Artemije zamonašio četiri iskušenice iz ove ovčarsko-kablarske svetinje, ali javno nije saopšteno kakav je stav po tom pitanju zauzela najviša crkvena zakonodavna vlast. Ima međutim nezvaničnih nagoveštaja da bi "slučaj Artemije" trebalo ponovo razmotriti.
U okruženju vladike Artemija, "Vestima" je rečeno da su pojedini arhijereji nedavno slali poruke da žele da se sastanu sa njim, kao i da je on ranije dobijao signale u smislu da bi bilo poželjno da se izvini Saboru, a da će posle toga biti povučene prethodne saborske odluke o njegovom raščinjenju i uklanjanju sa Eparhije raško-prizrenske.
Niko međutim nije precizirao koji bi dalji saborski koraci bili preduzeti i da li bi se saborska odluka odnosila i na povlačenje izrečenih kaznenih mera njegovom monaštvu, kao i da li bi se Artemije sa celokupnim svojim sadašnjim monaštvom i sveštenstvom zvanično vratio na tron Eparhije raško-prizrenske, na Kosmet.