Dačić neće sa Čedom
Pregovori o formiranju nove vlade Srbije nisu odmakli kako se to očekivalo. Kako stvari stoje, SPS-u ne smetaju ni Boris Tadić ni Dragan Đilas, kao mogući kandidati za premijera, već najava da će deo buduće parlamentarne većine biti i koalicija Preokret Čedomira Jovanovića.
Očigledno da Jovanović poznat po tome što priznaje "kosovsku državu", a Republiku Srpsku smatra za "genocidnu tvorevinu", nije po volji socijalista. Spekuliše se i da neki od odbora SPS-a iz unutrašnjosti vrše pritisak na vrh stranke da novu vladu napravi sa - naprednjacima.
Lider socijalista Ivica Dačić jasno je rekao "da mu je veoma bitno koje će stranke činiti buduću vladu Srbije".
- Nikakvi dogovori nisu postignuti ni sa kim, ni o parlamentarnoj većini, niti o personalnim pitanjima, jer niti je DS, niti SNS ili bilo koja druga stranka uputila našoj koaliciji bilo kakav predlog o formiranju vlade. Više puta sam izjavljivao, i pre i posle izbora, da je za našu koaliciju najbitnije pitanje - ko ulazi u vladu i koja je politika te vlade - rekao je predsednik SPS-a.
Podsetimo, lider Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić kazao je da će dogovor DS-a sa koalicijom SPS-PUPS-JS verovatno biti postignut, i da je moguće da će se u drugoj fazi uključiti i Preokret i URS Mlađana Dinkića, a da u buduću parlamentarnu većinu treba uključiti i stranke manjina.
Po njegovoj oceni formiranje vlade moglo bi potrajati duže nego što bi bio slučaj da je lider demokrata Boris Tadić pobedio na izborima iz prostog razloga, što će Tomislav Nikolić dati mandat kandidatu naprednjaka da sastavi vladu.
Politički analitičari smatraju da je za Socijalističku partiju Srbije rizično upuštanje u bilo kakvu vlast sa LDP-om, Čedomira Jovanovića. Analitičar Branko Radun kaže za "Vesti" da je vrlo verovatno da će SPS izgubiti poverenje svojih glasača, ukoliko bude na istoj strani sa Čedinom partijom.
- Meni deluje malo verovatno da će Dačić pristati da bude deo vladajuće većine sa Jovanovićem. SPS bi u tom slučaju imao ozbiljnih problema sa svojim članstvom i glasačima. Mislim da oni niti žele, niti mogu da rizikuju koaliciji sa LDP-om. Socijalisti imaju patriotske stavove, a Jovanović nema takve stavove i prihvata nezavisnost Kosova. Rizična po socijaliste je i koalicija sa Tadićem, a sa Čedom je fatalna. - kaže on.
Radun dodaje da, iako se o tome javno ne govori, postoje spekulacije da će biti dogovora oko mogućnosti da Srpska napredna stranka formira vladu sa Socijalističkom partijom Srbije i Demokratskom strankom Srbije Vojislava Koštunice.
Janjić: Đilas gura Tadića u provaliju
|
Njegov kolega Dušan Janjić, pak, smatra da bi najbolja kombinacija bila koalicija Srpske napredne stranke i Demokratske stranke, kojima bi se možda priključile i neke druge manje partije.
- Ne verujem da će Dačić biti u istoj vladi sa Čedom. Ukoliko Zapad bude insistirao da Tadić pravi većinu sa LDP-om, to znači da žele da nastave krizu u Srbiji. Bilo koja kombinacija da bude konačna, ova vlada neće trajati četiri godine - kaže Janjić za "Vesti".
Poslednjih dana se takođe spekuliše da je iz zapadnih diplomatskih krugova i Tadiću i Nikoliću poručeno da je najbolje da njih dvojica formiraju vladu. Prema nezvaničnim informacijama, lideri ove dve stranke svaki dan dobijaju predloge da koalicije okupljene oko SNS-a i DS-a formiraju prvo parlamentarnu većinu a zatim i vladu.
Pojedini ambasadori javno su poručili "da je to najbolja opcija za Srbiju".