Kad pobedi Nikolić - referendum o EU
Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica pozvao je danas građane Srbije da u drugom krugu predsedničkih izbora glasaju za kandidata koalicije "Pokrenimo Srbiju" Tomislava Nikolića, jer su na taj način, kako je istakao, najbolje zaštićeni državni i nacionalni interesi Srbije.
"Kad kažem da su zaštićeni državni i nacionalni interesi imam na umu sporazum koji je potpisan između DSS i Srpske napredne stranke (SNS),(oko koje je okupljena koalicija 'Pokrenimo Srbiju') i posebno dve tačke tog sporazuma", rekao je Koštunica agenciji Beta.
On je naveo da je po prvoj tački tog sporazuma predviđeno da se građanima izjašnjavanjem na referendumu prepusti odluka o tome da li Srbija treba da bude politički neutralna za šta se zalaže DSS ili treba da bude članica Evrope unije (EU) za šta se zalaže SNS.
"To je pravi put i nešto potpuno suprotno politici da 'EU nema alternativu'", dodao je predsednik DSS-a. "Druga važna stvar u sporazumu je da će SNS i D S S delovati saglasno kad je reč o promeni Ustava Srbije", naveo je Koštunica.
On je pojasnio da se prema tom sporazumu pitanje promene Ustava ne može ni pokrenuti, ni podržati bez saglasnosti SNS-a i DSS -a i da će po tom pitanju u Skupštini Srbije delovati usaglašeno i težiti konsenzusu kakav je, kako je naveo, postignut prilikom donošenja ustava 2006. godine.
"Postoje različite ideje, namere i naumi da se kroz promenu Ustavanastavi dalje rasparčavanje Srbije i legalizuje protivpravna nezavisnost Kosova", rekao je predsednik DSS-a.
Upitan da li će SNS i DSS uraditi nešto da bi se utvrdilo da li jebilo izbornih mahinacija u prvom krugu predsedničkih izbora, kada su održani i parlamentarni i lokalni izbori, 6. maja, Koštunica jeistakao da je zapanjen onim što se desilo na tim izborima, jer se
nesumnjivo radi o ozbiljnim neregularnostima.
"Ozbiljna je sumnja pala na te izbore kad je reč o krađi. Javno tužilaštvo je saopštilo da nedostaje 20 džakova, a možda nedostaje i više. DSS traži da se utvrdi prvo taj broj džakova, zatim da se prebroje glasački listići, a i jedno i drugo je uz žestoku opstrukciju Republičke izborne komisije (RIK) onemogućeno", kazao je on.
Prema rečima lidera DSS-a, bilo je i drugih neregularnosti, a podsetio je da je pre početka izbora ustanovljeno da ima preko 260.000 glasačkih listića više sa Kosova i Metohije.
"Ti glasački listići nikad nisu stavljeni na uvid i ako je DSS to tražio. Dakle oni su mogli biti ponovo upotrebljeni u izbornomprocesu. To su sve ozbiljne sumnje i to je razlog zasto su sa istim stavom i u ovom sporazumu istupili SNS i D S S", kazao je Koštunica.
On je istakao da se sad nalazimo u situaciji koja se desila "sa komunističkim ćoravim kutijama posle Drugog svetskog rata u Srbiji kao što su se sad pojavili neki ćoravi džakovi koji se šetaju ulicama". "To je ozbiljna i zabrinjavajuća stvar i ona se mora zarad istine isterati do kraja. Zabrinjavajuće je ćutanje OEBS-a i međunarodnih
institucija, koje se inače mešaju u praktično sve unutrašnje stvari Srbije, ali su u ovoj stvari ostale potpuno neme", istakao je Koštunica.
On je naglasio da bi pobeda Tomislava Nikolića na izborima u nedelju, 20. maja, omogućila da se kao predsednik, svojim autoritetom, založi da jedna nezavisna komisija ponovo prebroji glasacke listića i utvrdi šta se stvarno desilo na izborima, 6. maja.
"Demokratije nema bez poštenih izbora. Poštenih izbora nema bez istine o tim izborima. Zarad toga, to je još jedna tačka o kojoj smo se složili Nikolić i ja i zašto takođe pozivam građane da u drugom krugu predsedničkih izbora daju svoje poverenje Nikoliću kao kandidatu", rekao je Koštunica.