Vladike opet dele eparhije
Liturgijom u Sabornoj crkvi, koju je predvodio patrijarh Irinej Gavrilović, kao i molitvom priziva Svetog duha, juče je u Beogradu počelo redovno godišnje prolećno zasedanje Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, na kome učestvuju eparhijski arhijereji iz otadžbine i dijaspore.
Portparol SPC vladika Irinej bački je medijima rekao da će biti razmatrana i tekuća pitanja crkvene prosvete, kao i teškoće sa kojima je Crkva suočava u Crnoj Gori, kako je rekao, još više u Makedoniji, ali jednim delom i "ovde u matičnoj zemlji".
Amfilohije ostaje mitropolit
Mitropolit Amfilohije je, kako pojašnjavaju u njegovoj mitropoliji, nadležnim državnim službama podneo zahtev za penziju jer ima sve uslove po državnim zakonima, ali to ne znači i njegovo povlačenje sa trona na Cetinju. Građansku penziju, podsećaju u episkopatu, imao je i patrijarh Pavle, a uživaju je i drugi episkopi, bilo u otadžbini ili rasejanju, koji su uplaćivali radni staž i ispunili građanske uslove za sticanje penzije, ali i dalje upravljaju svojim eparhijama.
|
Narednih dana Sabor bi, kako se saznaje u episkopskim krugovima, pre svega trebalo da razmatra stanje na Kosovu i Metohiji. U okviru ove vruće teme očekuje se rasprava o eventualnoj podeli Eparhije raško-prizrenske na dve episkopije, zatim zauzimanje stava po pitanju povlačenja Kfora i predaje obezbeđivanja srpskih crkava i manastira kosovskoj policiji.
Vladike bi, kako očekuju učesnici crkvene skupštine, trebalo da se pozabave punim aktiviranjem episkopskog trona u Prizrenu, kao i definitivnim zaokruživanjem rada bogoslovije SPC u ovom gradu s obzirom na to da je njen veći deo još u Nišu gde je bogoslovija prinudno privremeno preseljena 1999. godine. Očekuje se da bude reči i o preciziranju delokruga rada, ovlašćenja i nadležnosti Kancelarije Svetog arhijerejskog sabora SPC za Kosovo i Metohiju, koja je prošle godine ustanovljena i kojom rukovodi patrijarhov vikarni episkop Jovan Ćulibrk, sa sedištem u Pećkoj patrijaršiji.
Zagovara se takođe deoba drugih još nepodeljenih velikih episkopija, ali za taj potez neophodna je saglasnost, koje za sada nema, od nadležnih episkopa. Mada je prošle godine već vođena rasprava o podeli Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke na dve episkopije, patrijarh Irinej, inače nadležan za arhiepiskopiju, podelu nije aminovao. Episkopima koji su na tome insistirali tada je poručio da oni svoje eparhije mogu da dele kako im je volja, ali ne i tuđe.
Iako se u javnosti već izvesno vreme "licitira" imenima pojedinih kandidata za penzionisanje, učesnici crkvene skupštine smatraju da Sabor mora prethodno da precizira crkveno-zakonodavne kriterijume za povlačenje episkopa sa trona episkopije i pri tom da se striktno razdvoje uslovi za sticanje pune ili starosne penzije po građanskom zakonu na osnovu uplaćivanog radnog staža, od uslova za crkveno penzionisanje episkopa i postavljanje novog na njegovu episkopsku katedru.
Kad je reč o građanskim penzionim propisima, Sabor bi trebalo da se upozna i s najnovijom Uredbom Vlade Srbije od 4. maja 2012. po kojoj će iz državne kase, odnosno iz budžeta koji pune građani Srbije biti uplaćivani doprinosi za penziono i socijalno osiguranje, po minimalnoj stopi, za 1.700 pravoslavnih sveštenoslužitelja, 300 sveštenika Rimokatoličke crkve, islamskih imama, protestantskih pastora...