Izborna iznenađenja: SPS, URS, LDP i radikali
Ni ovi izbori nisu prošli bez iznenađenja. Iako su istraživanja javnog mnjenja pretpostavila da će koalicija oko SPS-a imati dvocifren rezultat, dvostruko više glasova posle četiri godine vlasti sve je iznenadilo. Nisu se obistinila ni sva predviđanja o tome ko će biti ispod crte.
Neke partije doživele su u izbornoj noći veoma prijatna iznenađenja, izbori su za druge bili "hladan tuš". Istraživači javnog mnjenja konačni skor izbora tumače kao posledicu više faktora, pa i nešto manje izlaznosti birača.
Iako je većina istraživača javnog mnjenja pretpostavila da će koalicija oko SPS-a imati dvocifren rezultat, dvostruko više glasova, posle četiri godine vlasti usred krize, ume da iznenadi. Nisu se obistinila ni sva predviđanja o tome ko će biti ispod crte.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da je najveće iznenađenje svakako jeste tako visok rejting SPS-a koji je nadmašio sva očekivanja i udvostručio njihov rezultat iz prethodnog izbornog ciklusa.
"Drugo iznenađenje je uspeh URS-a da zadrži političku relevantnost. Pozitivna iznenađenja su posledica sposobnosti obeju stranaka da se politički transformišu", rekao je Vuk Stanković.
LDP je ostvario bolji ukupan rezultat, ali kao da je izgubio ranije uporište, što je tu stranku koštalo učešća u igri za vlast u Beogradu i Vojvodini.
Bojan Đurić iz LDP-a to obrazlaže time da nije bilo ozbiljnog razgovora o politikama u Beogradu, Novom Sadu, odnosno velikim gradovima. "Nije moglo da bude kada je sva pažnja bila usmerena na predsedničke i parlamentarne izbore", navodi Đurić.
Veća neprijatnost snašla je radikale, koji posle dve decenije postaju vanparlamentarna stranka. "Mi kao stranka nismo postigli dobar rezultat, ali prihvatam odluku građana, oni su vrhovni presuditelji na svim izborima", rekao je Zoran Krasić iz SRS-a.
Đorđe Vuković iz Cesida rekao je da su znali da je SRS oko cenzusa, ali i da ne misli da su oni napravili katastrofalan rezultat.
Prema njegovim rečima, trebalo bi da se razgovara o manjinskim listama koje ovoga puta nisu prošle. Kako je rekao, Riza Halimi je tradicionalno bio poslanik u parlamentu, a ovaj put nije ušao u Skupštinu.
O tome ko je ostao ispod crte odlučilo je svega dvadesetak hiljada birača, kažu u Cesidu, uz ocenu da je negativna kampanja uzrok što je manji broj glasova od očekivanih iznenadio i dve najjače opcije, naprednjake i demokrate.