Među uhapšenim Albancima kandidat za odbornika i zaposlenik u Oebsu
Jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije Riza Halimi ocenio je danas da je hapšenje pet Albanaca osumnjičenih za ratne zločine 2001. godine na jugu Srbije "nastavak državnog terora" nad albanskom zajednicom. On je rekao da se među uhapšenima nalazi i jedan odbornički kandidat na lokalnim izborima. Misija Oebsa u Srbiji saopštila je da je među uhapšenima i jedna osoba koja je zaposlena u kancelariji Oebsa u Bujanovcu od 2001. godine, i to uz saglasnost srpskih vlasti.
![](/data/images/2012-05-04/236199_ratni-zl-hapsenje2_f.jpg?ver=1336145240)
Halimi je kazao da je taj teror "agresivno počeo u decembru 2008, a nastavljen u julu 2009. godine" i da su se zbog toga iselile stotine albanskih porodica sa juga Srbije. Prema njegovim rečima, nije slučajno što je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić hapšenja počeo dva dana pred izbore 6. maja i da takva akcija može da ima dalekosežne posledice po ceo region.
"Namera je da se dobiju jeftini politički poeni, igrajući se sa sudbinom ove države i ovog područja u celosti", rekao je Halimi.
Oebs: Sarađivaćemo u istrazi
Misija Oebsa u Beogradu saopštila je da je u policijskoj akciji na jugu Srbije zajedno s još sedam Albanaca uhapšen čovek zaposlen u kancelarije misije u Bujanovcu i da će ta organizacija sarađivati u istrazi.
"Misija će podržati srpske vlasti u istrazi uz puno poštovanje načela pretpostavke nevinosti. Ovu stvar ćemo ozbiljno shvatiti i posvećeni smo bliskoj saradnji sa srpskim vlastima po ovom pitanju", navodi se u saopštenju šefa Misije OEBS-a Dimitriosa Kipreusa.
OEBS navodi da je uhapšeni radnike te organizije zaposlen u novembru 2001. uz konsultacije sa srpskim vlastima. |
Dodao je da bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca više nisu sigurni u Srbiji iako im je završetkom sukoba 2001. godine garantovana amnestija. Međutim, amnestija ne važi za one koji se sumnjiče za ratne zločine.
Halimi je kazao da je među uhapšenima i jedan odbornički kandidat, koji je povređen u akciji policije.
"Ovo je nastavak političkih procesa sa namerom otvorenog pritiska na Albance ovog područja. Posledica je etničko čišćenje Albanaca koje je pred kraj u opštini Medveđa. Od 5.500 Albanaca u Medveđi sada je ostalo samo 600", rekao je on.
Prema njegovim rečima, Albanci su zabrinuti zbog Dačićevih pretnji da će se hapšenja nastaviti.
"To sve dva dana pred izbore. Namera je da se ruše izbori na ovom području da bi onda vlasti postavljale privremene organe i rušili volju građana", rekao je Halimi.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas u Vranju da je policija na jugu Srbije uhapsila ukupno osam osoba, od kojih se pet terete za ratni zločin nad civilima. Dačić je na konferenciji za novinare kazao da je akcija Žandarmerije izvedena po nalogu Tužilaštva za ratne zločine.
Dvojica su uhapšena jer su pružali otpor tokom pretresa, dok je jedan uhapšen jer je posedovao oružje. Dačić je rekao da su zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civila uhapšeni Eljhami Salihi, Mustafa Limani, Šerif Abdiri, Nedir Sefedini i Sevdai Emurlahi.