Zadnji voz za svoj krov nad glavom
Na donatorskoj konferenciji u Sarajevu prikupljeno je oko 300 miliona evra za stambeno zbrinjavanje 27.000 izbegličkih porodica iz bivših jugoslovenskih republika, a u narednih pet godina EU i SAD su obećali da će obezbediti razliku do 583 miliona evra, koliko je potrebno za trajno rešenje stambenog pitanja ovih ljudi prognanih za vreme ratnog vihora 90-ih. Najveći deo novca (335,2 miliona) namenjen je za rešavanja izbeglica u Srbiji, jer ih tamo ima i najviše.
Za ljude koji su ostali bez domova, međutim i dalje je mnogo pitanja. Za početak, kome treba da se jave, koji su kriterijumi, da li se novac dobija u naturi ili građevinskom materijalu, gube li svoja prava u zemlji odakle su izbegli, ukoliko budu obuhvaćeni donacijama?
U Komesarijatu za izbeglice Srbije "Vestima" je rečeno da će program biti realizovan sukcesivno u narednih pet godina i da se već sada zna na šta će se potrošiti. Prvo, biće izgrađeno 10.000 stanova od kojih će najveći broj moći da se otkupi po simboličnim cenama, dok će jedan manji broj biti namenjen za stanovanje u tzv. zaštićenim uslovima.
- To su one porodice i pojedinci koji su najugroženiji po osnovu proširenih prava socijalne zaštite, odnosno koji ne mogu samostalno da žive i kojima je potrebna pomoć Centra za socijalni rad i domaćinskih porodica - objašnjava Jelena Marić, savetnik u Komesarijatu.
Planira se i otkup 2.000 kuća sa okućnicama i izgradnja 1.200 montažnih kuća. Deo novca će biti potrošen za nabavku 3.580 paketa građevinskog materijala, za one izbeglice koje su započele izgradnju ili adaptaciju objekta.
U Komesarijatu ističu da će projekte graditi domaće građevinske firme koje će posao dobiti na tenderu, što je podrška i srpskom građevinskom sektoru.
- Banka za razvoj Saveta Evrope će upravljati novcem iz donacije, a UNHCR i Oebs će kontrolisati njegovu raspodelu - ističe komesar Vladimir Cucić. Za optužbe da se trajnim zbrinjavanjem izbeglica u Srbiji praktično legalizuje etničko čišćenje Srba u Hrvatskoj i BiH, u Komesarijatu kažu da su "glupost".
- Nikada nećemo odustati od njihovih prava u zemljama odakle su izbegli. Ovo je projekat koji rešava izbeglice u kolektivnim centrima, u privatnom smeštaju, uključujući i bivše nosioce stanarskog prava u Hrvatskoj, kojima su ta prava oduzeta - dodaje Jelena Marić.
Interno raseljeni sa Kosova nisu obuhvaćeni ovom donacijom, ali, kako kažu u Komesarijatu, svi drugi fondovi će biti namenjeni za rešavanje njihovih problema.
Sagovornici "Vesti" su saglasni da končano rešenje izbegličkog pitanja na Balkanu neće biti rešeno donatorskom konferencijom, već doslednim sprovođenjem svih bilateralnih i drugih sporazuma država regiona.
U Srbiji još 74.5000 izbeglica
|