Političari bez pomoći crkve
O tome zašto srpski političari, za razliku od prethodnih, u aktuelnoj izbornoj kampanji retko pominju SPC, šta Crkva savetuje biračima, koga eventualno favorizuje, u intervjuu "Vestima" govori Mirko Đorđević, verski analitičar.
Izborna kampanja u Srbiji primiče finalu, kako vidite odnos srpske, ali i drugih crkava i verskih zajednica prema toj političkoj trci?
- Što se crkve tiče, najpre treba reći da se zvanično Srpska pravoslavna crkva i njen episkopat javno drže iznad stranaka i stranačkih opredeljenja. Međutim, trebalo bi imati u vidu da je SPC ipak snažan politički faktor i da godinama utiče na zbivanja u ukupnoj politici Srbije, bez obzira na to što uoči izbora savetuje građanima da glasaju po svom uverenju i za dobro Srbije. Takav stav prema ovoj izbornoj trci pored SPC imaju i druge hrišćanske crkve i verske zajednice.
Blagoslov Dverima i Koštunici?Treba imati u vidu da su među političkim opcijama i kandidati Dveri koji se doduše ne pozivaju na blagoslov crkve, tako da kažem, ali se ni crkva od njih ne ograđuje, te u tom izborno-političkom miljeu prolaze i crkvene ideje bliske Dverima, kao i partiji Vojislava Koštunice. |
Predsednički kandidati i stranke u ovoj izbornoj kampanji dosad nisu preterano pominjali SPC, zašto?
- To je zaista neobično, jer su se ranijih godina, radi prikupljanja poena kod birača, političari utrkivali ko će pre stići do srpskih vladika, a posebno patrijarha srpskog, da se za medije slikaju sa njima.
Kako onda tumačite javni nastup srpskog sveštenika iz Šapca na skupu Komunističke partije Titovog unuka Joške Broza?
- Zvanično SPC, njen episkopat, Sinod i Sabor nisu u kampanji, ali je uvek bilo i sada ima u parohijskom sveštenstvu različitih javno manifestovanih stranačkih opredeljenja. I uverenja pojedinih parohijskih sveštenika da se opredele za jednu partiju na temelju onog programa koji ta stranka nudi. Otuda, govor sveštenika u Šapcu ne treba nikoga da čudi. Osim toga, posle Drugog svetskog rata, komunisti su imali na svojoj strani čitav niz sveštenika, pa ni ovaj sveštenički istup nije nikakav incident.
Da li je to možda "žal" za vremenom u kojem su neki sveštenici govorili da krst nose, a petokrakom se ponose?
- Znate, toga ima. To su refleksi. Srpska crkva je sa režimom Josipa Broza ipak imala odlične odnose i blisko je sarađivala, a Udruženje pravoslavnog sveštenstva u SFRJ bilo je kolektivni član Socijalističkog saveza radnog naroda te države. Ali, isto tako ne treba se iznenaditi ako se javi neki sveštenik koji će u "žalu" za nekim drugim vremenima veličati Dražu Mihailovića, kao i oni koji će hvaliti Vojislava Šešelja, ili pak Borisa Tadića. To su prateće pojave i one se na društvenom planu ne mogu izbeći.
Kako se onda može tumačiti stav sveštenika koji je zabranio političarima da u njegovoj parohiji biračima dele uskršnja jaja?
- To se potpuno uklapa u ovo o čemu govorim. Taj sveštenik je očigledno smatrao da deljenjem uskršnjih jaja neki političari zloupotrebljavaju čak i Uskrs, pokušavajući da pridobiju birače.
Muftija neobičan slučajKako ocenjujete kandidaturu muftije Muamera Zukorlića za predsednika Srbije? |