Beograd žmuri na provokacije
Učestale provokacije kosovskih Albanaca, uoči izbora u Srbiji uvele su Kosovo i Metohiju u konfliktnu i napetu situaciju koja, prema oceni nekadašnjeg komandanta Združenih snaga na jugu Srbije Ninoslava Krstića može da dovede do reprize pogroma 17. marta 2004, što, kako ističe ovaj general, zahteva hitnu reakciju srpskog državnog vrha.
- Novi 17. mart je moguć s obzirom na to da se tzv. vlada u Prištini oprala tvrdeći da naoružane grupe Albanaca nisu uniformisane i da će njihova policija reagovati da zaštiti preostalo nealbansko stanovništvo u šta lično ne verujem, jer je i Kfor u skladu sa situacijom najavio pojačanje međunarodnih snaga. Reč je o partijskim vojskama bivših pripadnika OVK, danas nekih opozicionih lidera koje će delovati po njihovim naredbama, a te paravojne formacije su jako dobro organizovani veterani rata - objasnio je Krstić.
Greška Beograda
|
Ovaj general kaže i da srpski državni vrh ćuti, umesto da reaguje na poslednja dešavanja.
- Nije dobro što se čuje samo ministar za KiM Nenad Bogdanović. V.d. predsednika Srbije Slavica Đukić Dejanović je morala da sazove Savet za nacionalnu bezbednost radi procene stanja i da Srbija reaguje kako obraćanjem Savetu bezbednosti UN, tako i prema evropskom bezbednosnom sistemu- smatra Krstić.
Da novi 17. mart nije isključen, ali je malo verovatan scenario, mišljenja je advokat i bivši koministar policije u prelaznoj vladi 2000. Božo Prelević koji kaže da bi eskalacija sukoba s nepredvidivim posledicama bila najgori scenario za Srbiju, Prištinu, ali i međunarodnu misiju.
- Moguće provokacije idu u prilog radikalnim opcijama kosovskih Albanaca, pa Srbija treba pametno da deluje, zato što Albancima treba njen žestok odgovor za jaču reakciju - zaključio je Prelević koji smatra da je ovaj momenat političko hodanje po žici nad provalijom.
Prelević kaže da ne postoji tačka pomirenja separatista i onih koji po Ustavu treba da ih spreče.
- Na drugoj strani s pravnog aspekta Srbi na KiM pokazuju da kosovska vlast ne funkcioniše na severu, dok Priština hoće da dokaže da tamo nema srpske vlasti - objašnjava Prelević koji smatra da je pravno nejasno "1001" pitanje kada je reč o Kosovu.