U štrajk stupa 10.000 lekara i farmaceuta
Oko 10.000 zdravstvenih radnika, članova Sindikata lekara i farmaceuta od danas će biti u štrajku zbog uredbe Vlade kojom se plate zaposlenih umanjuju za 10 odsto.
U saopštenju se navodi da sistem iz godine u godinu lekarima ostavlja manje vremena da se posvete pacijentima.
Dr Dragan Cvetić, predsednik ovog sindikata, kaže da će poštovati minimalni proces rada zbog čega će lekari koji su u štrajku primati samo hitne slučajeve. U štrajku će biti lekari iz 22 zdravstvene ustanove u Beogradu, a neke od njih su četiri kliničko-bolnička centra, veći domovi zdravlja, Bolnica “Sveti Sava”, Porodilište “Narodni front”, klinički centri u Nišu, Kragujevcu, kao i pojedini zdravstveni centri širom Srbije.
"U vremenu opšte krize, nedostatka lekova i opreme, kada lekari specijalisti počinju masovno da odlaze iz zemlje, Vlada i Ministarstvo zdravlja donose Uredbu da osnovne plate u zdravstvu treba da se snize za 10 odsto", navodi se u saopštenju, uz konstataciju da lekari štiteći svoje interese štite i interese pacijenata.
Kao glavne razloge za štrajk SLFS navodi Uredbu o korektivnom koeficijentu kojom bi plate zdravstvenim radnicima bile smanjene na 90 odsto od sadašnjih mesečnih primanja.
- Prosečna plata u zdravstvu je oko 40.000 dinara. Lekarska plata je između 65.000 i 70.000 dinara, a skoro 80.000 zaposlenih je sa nižim stepenom obrazovanja čija je plata samo 25.000 dinara. U protekle četiri godine plata nam je uvećana za samo 8,7 odsto, pa je uredba Vlade o korektivnom koeficijentu nezamisliva - ističe Cvetić.
"Sve nas više pretvara u administrativne službenike koji unose podatke, šifriraju, tumače propise, uredbe, naredbe i pretnje, vodeći računa da, pre svega, treba da štitimo Fond za zdravstveno osiguranje i projekte Ministarstva zdravlja", saopštio je Sindikat.
Ministarstvo: Štrajk je zastrašivanje zaposlenih tokom predizborne kampanje
U Ministarstvu zdravlja navode da je najavljeni štrajk zastrašivanje zaposlenih dok traje predizborna kampanja. Kako kažu, štrajk predstavlja pokušaj da se zaustave neophodne reforme u zdravstvenom sistemu uvođenjem sistema nagrade prema radu.
- Sve mere koje preduzimaju Vlada Srbije i resorno ministarstvo u zdravstvenom sistemu imaju za cilj da se doprinese boljem zdravlju građana, ali i da se stvore uslovi za nagrađivanje prema radu kao jedinom parametru koji uvodi sistem pravičnosti među zaposlenima u zdravstvu - navode u Ministarstvu.
Štrajk SLFS podržaće i Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, Sindikat sestara i tehničara, kao i Nezavisni sindikat zdravstva.