Amerika se klanja Tačiju
Prošlonedeljna poseta kosovskog premijera Sjedinjenim Američkim Državama praktično je stavila tačku na mogućnost da se Hašim Tači nađe na optuženičkoj klupi zbog trgovine organima otetih Srba.
Iako ga nije primio predsednik SAD Barak Obama, o čemu su spekulisali mediji u Prištini, Tači s pravom može da odahne jer sve one pohvale koje mu je javno uputila državna sekretarka Hilari Klinton, a šta srpski mediji nisu preneli, idu u prilog njegovog unapred amnestiranja.
"Veliko mi je zadovoljstvo da izrazim dobrodošlicu premijeru Tačiju, koji je ponovo doputovao u Vašington i došao ovamo u Stejt department. Premijer je pokazao veliko umeće rukovođenja i pomogao je u unapređenju demokratije, stabilnosti i vladavine prava na Kosovu. On vodi svoju zemlju ka onoj budućnosti koju narod Kosova želi za sebe i koju SAD žele za njega, a to je punopravno partnerstvo u evropskim i evroatlantskim institucijama", ovim rečima je započela prošlonedeljno zajedničko obraćanje Hilari Klinton.
- I pre ove posete SAD, Tači je uzet u zaštitu, time što je izveštaj Dika Martija bio sistematski relativiziran, što je beskonačno odgađano da se formira nezavisno sudsko telo i time što su UN isključene, a ceo slučaj trgovine organima poveren EU - kaže za "Vesti" bivši jugoslovenski šef diplomatije Vladislav Jovanović.
- Bilo je jasno odmah posle objavljivanja izveštaja Dika Martija da će to biti neka vrsta mrtvorođenčadi, i da će kroz vreme, proceduru, nestajanja svedoka i raznih vrsta pritisaka ceo zločin biti minimiziran i poslat ad akta. To je sve razumljivo jer je Tači prvi američko-natovski saveznik na ovom delu Balkana. Preko njega su ušli na Balkan i odmah dobili vojnu bazu ne pitajući za dozvolu ne samo Srbiju već ni SB UN, iako je Kosovo pod protektoratom UN - objasnio je Jovanović.
Tači je, podsećamo, pravosnažno osuđen 1997. godine na 10 godina zatvora zbog više bombaških napada na srpsku policiju kada su ubijena tri policajca, a više njih ranjeno.
Zmiji, kako glasi Tačijev ratni nadimak u vreme dok je bio komandant terorističke
OVK, ovo je prva zvanična poseta SAD nakon što je 2010. specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti objavio izveštaj u kojem se Tači i Drenička grupa sumnjiče kao kolovođe organizovane otmice ljudi i trgovine ljudskim organima.
Sastanak i sa Ban Ki-Munom
S obzirom na to da u predizbornoj kampanji koja je u jeku u Srbiji Kosovo i Metohija ne spadaju u važne teme, potpuno je razumljivo što većina beogradskih medija posetu Hašima Tačija SAD nije tretirala analitično, već u domenu informacije sa naglaskom da ga nije primio Barak Obama, čemu se on lično nadao i što su najavljivali prištinski mediji.
|
Osim što je prijemom kod Klintonove i potpredsednika SAD Džozefa Bajdena uspeo da potvrdi da je i dalje glavni albanski političar sa Kosova na kojeg računa Vašington, Tači je dobio i nesumnjiva uveravanja Bele kuće da je za SAD priča o nezavisnosti Kosova završena.
- SAD su i dalje apsolutno opredeljene za teritorijalni integritet i suverenitet Kosova. Dogovori postignuti u dijalogu sa Srbijom to samo još više naglašavaju, istovremeno utvrđujući uslove za učešće Kosova na forumima s njegovim susedima, gde će Kosovo konačno imati ravnopravan glas kada je reč o regionalnim pitanjima - izjavila je između ostalog Klintonova.
Američki mediji o poseti
Bilo je i američkih medija, nažalost, manjeg uticaja koji su kritikovali to što je potpredsednik SAD Džozef Bajden primio samozvanog kosovskog premijera o kojem, kako su podsetili, FBI ima podatke o učešću u trgovini ljudskim organima i organizovanom kriminalu.
|