Desio se anticiganizam
Na Svetski dan Roma 8. aprila u beogradskom naselju Resnik žitelji su žestoko protestovali zbog toga što se u njihovom kraju dopremaju kontejneri za smeštaj Roma iz nehigijenskih naselja u Novom Beogradu. Incident je bio takvih razmera da su 12 policajaca i dvoje građana povređeni, dok su pobunjeni građani od gradonačelnika Dragana Đilasa dobili kvalifikaciju da su rasisti.
U razgovoru za "Vesti", direktor Muzeja romske kulture i član Komisije SANU za proučavanje Roma Dragoljub Acković oštro osuđuje protest u Resniku.
Da li je Đilas preterao kada je građane Resnika nazvao rasistima?
- Nije preterao, bio je to klasičan anticiganizam. To ne sme da se radi ni u jednoj zemlji, niti u jednom narodu.
Žitelji Resnika kažu da nemaju ništa protiv Roma, ali da je zemlja na koju treba da se postave kontejneri pod sporom?
- Ne verujem u to, jer se već godinama dešavaju slične stvari i to ne samo kada se postavljaju kontejneri, već i kada neka romska porodica kupi kuću u sredini gde do tada nije bilo Roma.
Zar se Romi ne guraju u geto kada se smeštaju u kontejnerska naselja u rubnim beogradskim opštinama?
Od Koštunice do Tome
Ranije ste bili kod Koštunice, sada ste na izbornoj listi naprednjaka?
|
- Ne. Možda niste upućeni, ali ima više takvih lokacija po gradu, 20-30, ali se slažem da ovo ne treba da bude trajno rešenje. S jedne strane vrlo sam srećan da se koliko-toliko pristojno smeste, ali očekujem da im se u budućnosti izgradi smeštaj od čvrstog materijala.
Zašto bi samo Romi imali privilegiju da ih država besplatno kući?
- To ne važi samo za njih, izgrađuju se, recimo, i socijalni stanovi za najsiromašnije građane.
Šta prvo država treba da uradi za Rome?
- Da im omogući obrazovanje.
A šta Romi treba da urade sami za sebe?
- Puno toga. Na prvom mestu da što veći broj dece pošalju u škole, to je jedan od najsigurnijih načina da se problemi počnu rešavati. Ne završavaju svi, ali prema nekim novijim podacima oko 90 odsto romske dece se upisuje u školu.
Zašto se romske političke partije ne objedine, to bi im omogućilo da u parlamentu imaju svoj poslanički klub?
- To je veliki problem za koji sami Romi snose krivicu, ali veliki broj političkih partija nudi Romima određene stvari, pa se trude da na neki preko njih učine nešto i za sebe. E, sad, da li je to dobro što su mali u velikim političkim partijama, zavise od tih velikih partija koje se sa njima odnose ovako ili onako. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da je u jednom broju bilo Roma koji su bili čak i ministri, ali se, nažalost, nije nešto mnogo poboljšao položaj Roma u Srbiji.