Jeremić kriv za diplomatske svađe?
Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić "pokrenuo je diplomatsku svađu u istočnoj Evropi" svojom kandidaturom za predsedavajućeg Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, piše danas u analizi agencija Frans pres.
Frans pres podvlači da je šef litvanske diplomatije Audronius Ažubalis optužio Rusiju da oživljava neprijateljstva iz "Hladnog rata" time što podržava Jeremića za to mesto, a ne kandidata Viljnusa, litvanskog ambasadora u UN Dalijusa Čekuolisa, i kazao da je Jeremić pokušao da "ucenjuje" njegovu zemlju.
Ove godine predsedavanje Generalnom skupštinom treba da pripadne jednoj od zemalja iz Istočne Evrope, ali 193 članice Generalne skupštine treba da glasaju o tome u junu, prvi put od 1991. pošto se zemlje u grupi nisu složile oko kandidata kao što se to obično radi. U grupi Istočne Evrope ima 23 zemlje. |
Jeremić je u intervjuu Frans presu zvanično odbacio te optužbe i ocenio da Srbija zaslužuje da dobije neku važnu međunarodnu poziciju.
I Jeremić i Ažubalis vode žestoku kampanju za kandidaturu u Njujorku, navodi Frans pres.
Jedan ambasador iz istočne Evrope rekao je da je taj slučaj "oživeo sve stare rivalitete u Istočnoj Evropi" i dodao da im to sada nije potrebno.
Ažubalis je rekao da odbijanjem da glasaju u okviru regionalne grupe, Rusija i Srbija pokušavaju da "stave veto" na ambicije Litvanije za to mesto. On je rekao da je Litvanija podnela svoju kandidaturu u junu 2011. godine i da je bio zaprepašćen kad je čuo u januaru ove godine da se za isto mesto kandidovao i Jeremić.
Diplomate kažu da Litvanija misli da je Rusija podstakla Jeremića da podnese kandidaturu za to mesto zbog neprijateljstva između Moskve i Viljnusa oko litvanskog stava da je Litvanija pripojena Sovjetskom Savezu.
Rusija je bila vrlo iritirana govorom litvanskog ambasador u UN 2010. povodom 65-ogodišnjice završetka Drugog svetskog rata kada je govorio o sovjetskoj aneksiji.
"Ono što smo nezvančno čuli jeste da je Rusija opsednuta načinom na koji gledamo na Drugi svetski rat. To možda izgleda smešno, ali ovo je nesporazum oko istorije", rekao je Ažubalis.
Može li Jeremić na čelo Skupštine UN? Komšije na Balkanu i dalje radije svoje interese usklađuju sa velikim silama, Vašingtonom i Briselom, nego sa susedima. Kandidaturu srpskog šefa diplomatije Vuka Jeremića u UN podržala samo Crna Gora. |
Kako navodi agencija Frans pres, Jeremić i ruske diplomate odbacuju svaku ideju zavere, ali je portparol ruske misije u UN Anton Uspenski potvrdio da se Moskva protivi izboru litvanskog predstavnika Čekuolisa.
"Litvanci su prvi obavešteni da mi ne možemo da podržimo kandidata koji ne razume značaj pobede nad nacizmom... koja je omogućila stvaranje UN", rekao je Uspenski agenciji Frans pres i dodao da takva osoba ne treba da predsedava Generalnom skupštinom UN.
Ažubalis je rekao da je Jeremić pretio da će blokirati kandidaturu Litvanje za mesto nestalne članice Saveta bezbednosti 2014. ako ne odustane od kandidature za predsedavanje Generalnom skupštinom.
"Naši odnosi ne treba da budu zasnovani na ucenama ili vetu nego na dijalogu", rekao je Azubalis.
Jeremić, s druge strane, kaže za Frans pres da je Litvanija već imala važna međunarodna mesta, sa predsedavanjem OEBS-om 2011. godine i da su i Srbija i Litvanija male zemlje i da veruje da će bolje služiti sistemu UN ako "podele odgovornosti".
Jeremić je potvrdio za Frans pres da su se on i litvanski ministar sastali u Briselu prošle nedelje i da su pregovarali.
"Mi smo Litvaniji ponudili fer trgovinu. Mi smo spremni da podržimo njihovu kandidaturu za Savet bezbednosti", rekao je Jeremić i ocenio da Vlada Srbije koja je mnogo učinila da osigura stabilnost i pomirenje na Balkanu, smatra da može da doprinese UN tako što se prvi put kandiduje na tako važno mesto.