Inicijativa da se formira "Republika Vojvodina"
Manje vojvođanske partije i nevladine organizacije koje traže reviziju ustavnog položaja Vojvodine, zauzele su se danas za formiranje Savezne Republike Srbije, koju bi činile Republika Srbija i Republika Vojvodina. Te organizacije najavile su na konferenciji za novinare četvrtu Vojvođansku konvenciju za 1. april u Novom Sadu.
Sazivači Četvrte Vojvođanske konvencije ocenili su da je pitanje Vojvodine otvoreno još od gušenja njene autonomije 1988. godine i zauzeli se za formiranje Savezne Republike Srbije, koju bi činile Republika Srbija i Republika Vojvodina.
Predsednik nevladine organizacije Vojvođanski klub Đorđe Subotić rekao je da je Vojvodina toliko devastirana u poslednje dve decenije da je dospela do statusa nedovoljno razvijene regije, iako je u bivšoj SFRJ bila po stepenu razvoja odmah iza Slovenije.
Subotić je ocenio da je to moguće prevazići jedino kroz dobijanje statusa republike u federalnoj državi Srbiji, u okviru kojeg bi Vojvodina imala sopstveni ustav, zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.
Nekadašnji visoki funkcioner u vreme SFRJ Živan Berisavljević rekao je da se pitanje uređenja međusobnih odnosa Srbije i Vojvodine postavilo onog trenutka kada je Crna Gora napustila zjaedničku državu sa Srbijom.
Berisavljević je naveo da je Vojvodina imala politički subjektivitet i onda kada ga Srbija nije posedovala, baš kao što je Srbija posedovala državnost, a Vojvodina nije.
Učesnicima Četvrte vojvođanske konvencije biće predloženo da usvoje "Deklaraciju o osnovama demokratskog ujedinjenja Vojvodine i Srbije", kojom se predlaže formiranje Savezne Republike Srbije, koju bi činile Republika Srbija i Republika Vojvodina.
"Zajednička budućnost na novim osnovama može se osigurati samo na osnovama jednakosti i ravnopravnosti Srbije i Vojvodine i na principima federalizma i republikanizma", navodi se u predlogu te deklaracije.
Ocenjuje se da Vojvodina od 1918. godine, kada je ušla u Kraljevinu Jugoslaviju, "plaća visoku cenu zajednickcog života sa Srbijom", kroz "sputavanje razvoja, ekonomsku eksploataciju, diskriminaciju i zapostavljanje Vojvodine". Navodi se da je Vojvodina danas u položaju "unutrašnje kolonije Srbije" i upozorava da je "neravnopravnost izvor trajne nestabilnosti".
Četvrtu vojvođansku konvenciju, kao i prethodne tri, organizuju manje vojvođanske stranke koje se zalažu za reviziju ustavnog položaja Vojvodine, kao i autonomaške nevladine organizacije.