Zašto Srbi vole Vladimira Putina?
Tomislav Nikolić je nedavno rekao da bi predsednik Rusije Vladimir Putin sigurno pobedio na izborima u Srbiji. Istraživanja pokazuju da je Putin bolje ocenjen u javnom mnjenju Srbije od bilo kog domaćeg političara. Putinove aktivnosti budno se prate i ocenjuju, a naročito one koje obavlja u slobodno vreme, navode beogradski mediji.
Tako su mediji objavili vest da je bugarski predsednik poklonio Putinu štene, sa fotografijama na kojima ruski predsednik miluje kuče. Ipak, hit je bio Putinov sastanak sa srpskim bajkerima.
Srđan Bogosavljević iz Ipsos Strateškog marketinga kaže da nema dovoljno dobar uvid da bi dao siguran odgovor, ali da je Srbija svakako među retkim državama u kojima se to dešava – i gde Putina građani ocenjuju bolje nego sopstvene političare, navodi ''Politika''.
''Na teritoriji Kosova i Metohije je slično, samo tamo prednjače zapadni, pre svega američki političari.”
Pitanje je i da li je ocena Putina racionalna ili iracionalna. Bogosavljević odgovara da se u Srbiji veoma dobro misli o Rusiji, koja se doživljava kao prijateljska zemlja koja štiti Srbiju.
''Taj stav o Rusiji postaje još bolji kada se dešava nešto konkretno, kao što su bile posete Putina i Medvedeva Srbiji, ili sklapanje energetskih sporazuma i upućivanje humanitarne pomoći severnom Kosovu. Putin, kao najistaknutiji predstavnik Rusije, zaokuplja veliku pažnju – a kada se tome doda da je, po mišljenju mnogih, najveća mana srpske politike što nema 'čvrste ruke', uz doživljaj da je Putin takav vođa, onda i ne čudi popularnost koju uživa u Srbiji. Oni koji dobro misle o njemu imaju svoje racionalne razloge, što se vidi iz povremenih skokova popularnosti Rusije i ruskih političara upravo onda kada ima nekih aktivnosti. Ali, u pozadini ima mnogo iracionalnog, počevši od potpuno tačne činjenice o zajedničkim slovenskim i pravoslavnim korenima, preko delimično tačnog stava da Rusija uvek pomaže i štiti Srbiju, do u činjenicama potpuno neutemeljenog osećaja da je Rusija najveći donator u Srbiji”, objašnjava Bogosavljević.
Bogosavljević kaže da, iako su vidljivi napori nekih krugova i institucija Rusije da se utiče na politička zbivanja u Srbiji, ne bi se moglo reći da se Putin previše bavi Srbijom i da ličnim angažovanjem utiče na javno mnjenje. ''Ali s takvom popularnošću, sigurno bi mogao, ako odluči”.
Sava Živanov, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, podseća na primer Hrvatske i njihovu zahvalnost Nemačkoj – ''Danke Dojčland”. On, takođe, smatra da bi jedan deo birača glasao onako kako savetuje Putin, ali da ruski premijer ipak poštuje pravila igre i da neće preporučiti jednu opciju na račun drugih.