Beogradu jačaju leđa: Rusija aktivnije ulazi u kosovsku arenu
Posle posete predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina Srbiji, čini se da više nema dileme da će se u pregovore između Beograda i Prištine ubuduće aktivnije uključiti Rusija. I to na našoj strani.
U prilog tome ide i činjenica da je Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije, dan uoči Putinove posete Beogradu razgovarao o toku kosovskih pregovora sa Federikom Mogerini, visokom predstavnicom Evropske unije. Pokazatelj više je i to što je ruski predsednik posle povratka iz Beograda u Moskvu održao sastanak sa članovima ruskog Saveta bezbednosti, na kom je razmotrena poseta Srbiji, uz osvrt na kosovsku problematiku.
Šta će doneti aktivnije uključenje Rusije u kosovski proces?
Bivši ambasador i predsednik Srpskog spoljnopolitičkog kruga Milisav Paić za Sputnjik ocenjuje da je jasno da je među top-temama Putinove posete Srbiji bio i kosovski problem.
„Aktivnije uključenje Rusije našoj zemlji daje novi manevarski prostor koji dosad nije imala. U perspektivi nudi uravnoteženo rešenje za KiM, jer se dosad Srbiji praktično nudio ’diktat‘, čiji je krajnji rezultat trebalo da vodi do našeg priznavanja nezavisnog Kosova koje bi postalo članica UN, NATO-a i drugih evroatlantskih institucija. Takvo rešenje bi sigurno bilo štetno za dugoročne interese Srbije, stoga mislim da je ohrabrujuće da je Rusija defakto ušla u ovaj pregovarački proces. To umnogome smanjuje pritisak kom bi naša zemlja bila izložena nekim brzim i jednostranim rešavanjem ovog problema“, ocenjuje naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju, ovo je bio i logičan sled događaja, jer se američki predsednik Donald Tramp oglasio pismom i ponudio svoje usluge, dok EU dosad nije uspela da se nametne kao partner koji bi rešio problem.
Paić dodaje i da je veliko olakšanje za Srbiju što Rusija insistira na tome da se kosovsko pitanje rešava kroz Rezoluciju 1244 SB UN, kao jedini merodavan dokument.
- Svakako da za srpsku stranu ne bi bilo dobro da ovaj problem rešava samo jedna velika sila — Amerika, koja je i nasilno forsirala takozvanu nezavisnost Kosova. Da bi se došlo do trajnog rešenja, potrebno je da se proces vrati u okvire Ujedinjenih nacija, odnosno Saveta bezbednosti, i u tom smislu je bilo i logično da se Rusija uključi, jer je to problem koji nema samo regionalne već i globalne posledice - objašnjava Paić.
Prema mišljenju našeg sagovornika, Evropska unija ne bi trebalo da pravi bilo kakav problem zbog aktivacije Moskve, jer je rečeno da rešenje mora da se traži kroz Rezoluciju 1244, a to podrazumeva učešće Rusije.
Paić primećuje da jedan deo američkog političkog establišmenta ima problem sa uključivanjem Rusije u ovaj proces, pa očekuje da bude nekih kritika iz tih krugova, ali veruje da je poseta američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Rusiji, gde je kosovska tema sigurno bila na stolu, merodavna za stav zvanične Amerike o učešću Rusije u rešenju kosovskog problema.