Nemamo nikakve veze s Rumunima
Protivljenje Rumunije da Srbija postane kandidat za prijem u Evropsku uniju dok ne poboljša položaj vlaške manjine zbunio je Vlahe koji žive u Srbiji. Da li su oni posebna nacionalna manjina, imaju li sličnosti sa Rumunima, u poreklu ili jeziku, razgovarali smo sa Žikom Lazarevićem iz Jasenova kod Despotovca, koji u svom kraju organizuje sve aktivnosti Nacionalnog saveta Vlaha.
Kako je došlo do toga da baš Rumuni uslovljavaju srpsku kandidaturu i da li je tačno da postoji "vlaško pitanje"?
- Ma kakvi Rumuni, oni samo pokušavaju nešto da ućare! To je politika. Mi smo najstariji narod na Balkanu. Došli smo pre Slovena. I nemamo nikakve veze sa Rumunima. Ni jezik nam nije isti, a Vlasi, za razliku od Rumuna, nemaju azbuku - ocenjuje Lazarević za "Vesti".
Koliko Vlaha ima u Srbiji?
- Prema popisu iz 2002. godine, u centralnoj Srbiji gotovo 40.000 građana izjasnili su se kao Vlasi, dok je Rumuna bilo samo nešto više od 4.000. U u Vojvodini se 101 građanin izjasnio da pripada vlaškoj nacionalnoj manjini, a više od 30.000 građana kao Rumuni.
Sve upropašćenoU Srbiji je sve upropašćeno. Privreda je gotovo zamrla. Mislite li da će nekoga iz EU biti briga ako i ovo malo firmi propadne? To je zapadni sistem. Kad neko propadne, niko ne obraća pažnju. Naša država živi od nameta i poreza. Evo, uskoro će povećati PDV. Neprestano nešto poskupljuje, a plate ostaju iste. Ko to može da izdrži?! - pita Lazarević. |
Zbog čega je rezultat bio takav i kako su se u vašem kraju izjašnjavali na prošlogodišnjem popisu?
- U Vojvodini se uvek izjašnjavaju kao Rumuni. U despotovačkoj i svilajnačkoj opštini gotovo svi su se izjašnjavali kao Vlasi. U Jasenovu, na primer, od 1.300 stanovnika, od čega polovinu čine Vlasi, a polovinu Srbi, samo se jedan meštanin izjasnio kao Rumun. Vlasi su radni ljudi, najčešće su se naseljavali kraj većih reka, bave se svojim poslom i imaju sva prava kao i Srbi. Mi se ne borimo ni za jezik, ni za otcepljenje od Srbije. To je naša zemlja.
Da li su Vlasi za ulazak Srbije u Evropsku uniju?
- Nisu. Ja sam radni vek proveo u Davosu, u Švajcarskoj i znam šta to znači. U Srbiji s platom od 300 evra teško može da se živi kao u Evropskoj uniji. Kad postanemo članica, plate će biti još manje. A najvažnije je da naša svest nije na tom nivou.
Kako to mislite?
- Pođimo od jednostavne pretpostavke. Ko će srpskom seljaku zabraniti da zakolje svinju koju je sam odgajio u svom oboru i ko će mu zabraniti da peče rakiju od svojih šljiva i u svom kazanu? Niko! O čemu onda pričamo?!
Da se Vlasi ne plašeVi ste lane organizovali tribinu i poručili Vlasima da se na popisu stanovništva ne boje napisati ko su, ali i da se ne izjašnjavaju kao Rumuni? |