Banović: Bezvizni režim nije ugrožen
Načelnik Uprave granične policije Nenad Banović odbacio je mogućnost ponovnog uspostavljanja viznog režima sa zemljama Šengena, rekavši da su dale rezultat mere koje je Srbija preduzela za smanjenje broja azilanata iz Srbije u zapadnoevropskim zemljama.
"Sredinom prošle godine EU je pokrenula inicijativu o uvođenju bezbednosne klauzule, što je nama bilo upozorenje da, ukoliko eskalira zloupotreba vizne liberalizacije, postoji mogućnost da se Srbiji ponovo uvede vizni režim. Vlada Srbije preduzela je niz mera kako bi otklonila te opasnosti i kako sada stvari stoje neće biti
uvođenja viza", rekao je Banović u intervjuu Beti.
Banović je rekao da se smanjuje broj državljana Srbije koji traže azil u zemljama EU, navodeći da je tokom 2011. godine "velika brojka" od 17.750 tražilaca azila smanjena na kraju godine na oko 10 hiljada ljudi.
"U prolećnim i letnjim mesecima te brojke su manje, a u jesen i zimu veće, kada su završeni poljoprivredni radovi i kada, naročito Romi sa juga Srbije, odlaze (u zemlje EU) da bi bukvalno preživeli zimu u centrima za azilante i sa nekim novcem se vratili kući", rekao je Banović.
Zašto traže azil u zemljama Zaradne Evrope?
Prema njegovim rečima, razlozi traženja azila u zemljama Zapadne Evrope nikako nisu politički, jer je Srbija "sigurna, demokratska zemlja", a jedini razlog je loša ekonomska situacija, naročito na jugu Srbije. Kao zemlje u kojima ima najviše tražilaca azila iz Srbije, Banović je pomenuo Švedsku, Belgiju, Luksemburg i Nemačku, a jug Srbije i deo istočne Srbije kao područja odakle i dalje potiče najveći broj ljudi koji "zloupotrebljavaju bezvizni režim".
"Preduzeli smo niz informativnih kampanja, podelili smo 50.000 flajera na području Vranja, Bujanovca, Preševa i Medveđe. Članovi vladine komisije više puta su na lokalnim medijima obaveštavali da vizna liberalizacija ne znači lagodan život u EU, već ostvarenje osnovnog ljudsko prava na kretanje, a da zloupotreba vizne liberalizacije može da izazove teže posledice ne samo za državu već i za njih same",
rekao je Banović.
Prema njegovim rečima, međunarodne institucije nisu iskazale Srbiji primedbe ni u vezi sa tretmanom stranaca koji su tražili azil u Srbiji.
"Mi smo više puta ukazivali našim partnerima u EU da nije problem sa povećanim brojem ilegalnih emigranata u Srbiji, već je problem sa spoljnim granicama EU. Srbija, takva kakva jeste, sa kapacitetima koje poseduje prava je brana šengenskog prostora i za to smo u više navrata dobili pohvale naših evropskih partnera", rekao je šef pogranične policije Srbije.
Banović je precizirao da je Srbija tranzitni prostor za ilegalne emigrante koji iz jedne članice EU žele da odu u druge članice EU.
"Najčešće dolaze brodićima do grčke luke Patra, pa preko Makedonije ilegalno ulaze u Srbiju i ovde, kada budu otkriveni, da bi izbegli prekršajno ili krivično gonjenje, odmah traže azil. Njihova prava namera nije azil u Srbiji", rekao je Banović i dodao je da je najveći broj od ukupno 3.195 azilanata u Srbiji, koliko ih je registrovano prošle godine, poreklom iz severnoafričkih zemalja i sa bliskog i srednjeg istoka.