Otvoren kafić 400 metara pod zemljom u borskom rudniku
Da biste popili espreso na 400 metara ispod zemlje, ne morate da uđete u neki naučno-fantastični film. Dovoljno je da odete do Bora, gde je pre nekoliko dana u rudarskom basenu otvorena prava turistička atrakcija.
Ispijanje kafe ili čaja u središtu zemlje, u kafiću na dubini od 400 metara, je prava turistička atrakcija Rudarsko-topioničarskog basena Bor. Kafić, koji se nalazi na 11. jamskom horizontu, na početku servisnog okna "Vasa Drecuna", otvoren je 30. januara, a prvi gost ove jedinstvene turističke atrakcije bio je predsednik Srbije Boris Tadić.
Do prvog srpskog kafića u središtu zemlje stiže se za nekoliko minuta liftom, koji goste spušta vertikalno na dubinu od 400 metara. To je kao da ste u nekoj građevini na 120. spratu pod zemljom. Kafić površine 65 kvadrata smešten je u pećini isklesanoj u steni. Do kafića je urađen prilazni hodnik, postavljeni su stolovi, klupe i mini-šank.
Zidove krase bakrorezi rudara, a čitav kafić je i svojevrstan muzej rudarstva. Tu su stari rudarski telefoni, lampe, oprema za spasavanje. U hodniku, kojim se stiže do kafića, nalazi se bušeći rudarski čekić, kao i table sa natpisima o istoriji rudnika i objašnjenjima tehnološkog procesa. Sa MP3 plejera se čuje "Rudarska himna".
"Kafić je uređen i opremljen tako da posetiocima dočara neponovljivu radnu atmosferu i uslove u kojima su ovde radile generacije rudara na dubinama i do 700 metara, i tu zarađivale, i još uvek zarađuju svoj 'hleb sa sedam kora'", kaže Gorica Tončev Vasilić, portparol RTB-a.
Planirano je da u naredna dva meseca kafić vikendom najpre posete supruge i rodbina rudara, a potom i ostali zainteresovani sugrađani. Nakon toga, kafić će biti otvoren za sve organizovane grupe, a prvo interesovanje već su pokazali borski blogeri i tviteraši. Priliku da siđu i obiđu jamu u kojoj se već 100 godina iskopava ruda imaće svi Borani, ali i turisti u organizovanim grupama iz drugih gradova. Neponovljiv silazak u središte zemlje, razgledanje jamskog prostora uz ispijanje pića, predstavljaće sigurno jedinstven doživljaj.
Kako je kafić smešten u servisnom vertikalnom oknu sa ulaznom vetrenom strujom, ovaj deo 11. horizonta ima prirodno provetravanje, pa se i duboko pod zemljom diše kao napolju. Temperatura vazduha je oko 18 stepeni Celzijusa, tako da je instaliran i kalorifer za dogrevanje. Obezbeđena je i rasveta, a goste, koji će morati da koriste rudarske šlemove, liftom koji prima 50 ljudi dovodiće turistički vodič. Kafu, čaj i sokove trenutno poslužuju konobari Kluba RTB-a.
"Borska jama je jedna od najsigurnijih u Srbiji i upravo zato je poslovodstvo RTB-a želelo da omogući posetu ovom delu kombinata bakra", kaže Gorica Tončev Vasilić. "Planirano je da se u kafiću postavi i video-bim na kome će posetioci, uz 'čašicu razgovora' sa rudarima, moći da pogledaju i film o radu u borskom rudniku. Sve ovo je osmišljeno u cilju promocije turističkih potencijala borske opštine. Kafić će biti uvršten u turističku ponudu grada", dodaje Tončev Vasilić.
Pored kafića na dubini od 400 meta, turistima će biti omogućena i poseta vidikovcu, na rubu starog borskog površinskog kopa, koji je bio jedan od najvećih rudnika bakra u Evropi sve do 1992. godine. Sa oboda te ogromne rupe u koju bi, kako neki kažu, mogao da stane Rtanj okrenut naopačke, turistima se otvara panoramska slika borske topionice i dela grada.
U okviru buduće rudarske turističke ponude je i vožnja safari-stazom po terasama tog napuštenog kopa, dužine 12 kilometara i širine 10 metara. Samo kružni deo staze ima 6,5 kilometara, pa ona, u zavisnosti od broja krugova, može biti i duža. Za zaljubljenike u moto i trke džipovima, ali i ostale, biće to jedinstveno turističko čudo u Evropi.
Tako se Bor uvrstio na svetskoj mapi rudarskog turizma uz Japance, Rumune, Poljake... Za ispijanje pića ne treba neka posebna priprema, ali hrabrost svakako.