Šešelj sutra u sudnici
Optuženi Vojislav Šešelj trebalo bi da se sutra pojavi u sudnici Haškog tribunala na raspravi o stanju u postupku, prvi put pošto mu je sredinom januara ugrađen aparat za regulisanje srčanog ritma.
Lider Srpske radikalne stranke optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93. Završne reči optužbe i odbrane zakazane su za 5. mart.
Prošle godine, Šešelj je zbog tahikardije - poremećaja srčanog ritma - bio podvrgnut "ablaziji", medicinskom zahvatu kojim se pravilan srčani ritam uspostavlja sondom ubačenom u srce kroz preponsku arteriju.
Šešelj je prošle godine odbio da ga pregleda kardiolog koga je odredio Tribunal samo zato što dolazi iz Velike Britanije. |
Pretresno veće predsedavajućeg Žan-Kloda Antonetija sutra će sa stranama razmotriti administrativna pitanja, ali i Šešeljevo zdravstveno stanje. Rasprava je zakazana za pola tri po podne.
Veće je ranije naložilo da Šešelja pregleda kardiolog iz Rusije, ali je Šešelj to, prema saopštenju suda, odbio. On je sudskom sekretaru preneo da ne želi da ga pregleda nijedan lekar koga odredi sudsko veće.
Šešelju je 6. januara pozlilo u pritvoru Tribunala u Sheveningenu, a posle ukazane hitne pomoći bio je prebačen u bolnicu u Lajdenu, gde mu je 12. januara, kako je medijima u Srbiji prenela njegova supruga Jadranka, ugrađen aparat za regulisanje srčanog ritma (pejs-mejker).
Suđenje Šešelju traje od novembra 2007. godine. Lider radikala je u međuvremenu osuđen na 15 i 18 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda, odnosno objavljivanja identiteta zaštićenih svedoka, a prva presuda je pravosnažna.
U pritvoru Haškog tribunala, Šešelj je od 24. marta 2003. kada se dobrovoljno predao odmah pošto je optužnica protiv njega bila objavljena. |
Nakon što je vraćen u sudski pritvor, Šešelj je u dva navrata nakratko bio u bolnici radi kontrole, odnosno "iz predostrožnosti", po rečima predstavnice suda Nerme Jelačić.
Šešelja su pretprošle nedelje u sudskom pritvoru pregledali specijalisti iz Srbije po njegovom izboru, predvođeni Milovanom Bojićem. Oni su, po povratku u Beograd, izjavili da je Šešeljevo zdravlje ozbiljno ugroženo.
Tribunal je nekoliko puta saopštio da je Šešeljevo stanje, posle bolničkog lečenja, "stabilno".
SRS je više puta optužila Tribunal da Šešelja ne leči na primeren način, nazivajući to pokušajem ubistva. Sud je kao "apsolutno neosnovane" odbacio te optužbe, podvlačeći da se Šešelju pruža najbolja raspoloživa medicinska nega.